Satıcının Ölümü, Bütün Oğullarım ve Bedel adlı oyunlarda ailenin erkek bireyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Analyzing the relationship between the male family figures in the plays called 'Death of a Salesman', 'All my Sons' and 'The Price'
- Tez No: 523610
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ALİ DÜŞENKALKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Satıcının Ölümü, Bedel ve Bütün Oğullarım adlı oyunlarda ailenin erkek bireyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi başlıklı yüksek lisans tez çalışmasında Arthur Miller'ın seçili oyunlarındaki baba – oğul ilişkisi ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında; Arthur Miller ve kariyeri, Baba – Oğul ilişkileri izleği ve Satıcının Ölümü oyunun dramaturji çalışması başlıkları yer almaktadır. Birinci bölümde Arthur Miller'ın hayatı ve kariyeri tanıtılır. Oyunlarındaki karakterleri ve birbirleriyle olan ilişkilerini anlayabilmek adına yazar bilgisi verilir. Baba – Oğul ilişkileri izleği bölümünde genel hatlarıyla ilişki analizi yapılarak başlandıktan sonra tez çalışmasına adını veren“Satıcının Ölümü”,“Bedel”ve“Bütün Oğullarım”adlı oyunlar alt başlıklar halinde verilir. Oyunlar genel hatlarıyla analiz edilir ve buradan yola çıkılarak baba-oğul ilişkisinin incelenmesi sağlanır. Üçüncü bölümde ise“Satıcının Ölümü”adlı oyunun dramaturji çalışması yapılır. Oyunda sahnelenmek için seçilen bölümün nasıl yorumlanacağına dair bilgi verilir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis titled“An Analysis of the Relations Among Male Family Members in the Plays called Death of a Salesman, The Price and All My Sons”addresses the father-son relations in selected plays by Arthur Miller. The thesis includes sections titled Arthur Miller and His Career, The Trajectory of Father-Son Relations, and the Dramaturgical Study of the Play“All My Sons.”The first section narrates the life and career of Arthur Miller, providing information about the author in order to better understand the characters in his plays and the relationships among them. The section titled The Trajectory of Father-Son Relations starts with a broad analysis of relations, and outlines the plays“Death of a Salesman,”“The Price”and“All My Sons”as subsections. The overview of the plays is followed by an analysis of the father and son relations. The third section is a dramaturgical study of the play“All My Sons”and offers information on how the section selected to be brought to stage will be interpreted and performed.