Maddi kalıntılar doğrultusunda Anadolu'da M.Ö. 1200- 900 arası 'Balkan kavimleri' izleri
Between 1200-900 bc in Anatolia material remains of the 'Balkan tribes'
  1. Tez No: 523623
  2. Yazar: DENİZ ROTARMEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL SAZCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Maddi Kalıntılar Doğrultusunda Anadolu'da M.Ö. 1200-900 Arası 'Balkan Kavimleri' İzleri konulu bu çalışma, Karanlık Çağ sürecinde, Anadolu'da varlıkları tespit edilmiş olan Balkan kökenli halkları, maddi kültür kalıntıları doğrultusunda tanımayı ve bu insanların Anadolu'daki yayılım alanlarını göstermeyi hedeflemektedir. Geç Tunç Çağı sonlarına doğru Doğu Akdeniz Havzası'nda büyük bir yıkım meydana gelmiş ve bu yıkımla birlikte Karanlık Çağ olarak adlandırılan sürece girilmiştir. Bu yıkımın nedenlerinden birisinin, Balkan kökenli Trak halkları olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışma kapsamında Balkan kökenli Trak kavimlerin Anadolu'ya geliş sebepleri, nerelerden geldikleri, kökenleri, göç yolları, Anadolu ve Doğu Trakya bölgesinde görüldükleri yerler ele alınarak Trakların Deniz Kavimleri ile bağlantılarına kısaca değinilmiştir. Çalışma kapsamında ele alınan Balkan kültürlerine ait izlerin görüldüğü alanlar, genel olarak Doğu Trakya Bölgesi, Orta Anadolu Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni içine alan coğrafyadır. Yerleşimlerin çoğunun Geç Tunç Çağı'na tarihlenen tabakalarında, yangın ve yıkım izleri görülmektedir. Yıkım tabakalarının hemen akabinde ise Balkan kültürlerine ait Erken Demir Çağ yerleşimleri görülür. Bu yerleşim türlerinin benzerlerine Step kültürünün görüldüğü, Orta Avrupa'nın Orta ve Geç Tunç Çağı tabakalarında rastlanmaktadır (Harita 3). Yıkım tabakaları ve hemen akabindeki tabakalardan ele geçen veriler, M.Ö. 1200 civarında Doğu Akdeniz Havzası'nda yaşanan yıkımında, bu kavimlerin aktif rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on the, Between 1200-900 BC in Anatolia Material Remains of the 'Balkan Tribes'. It initially aims to show the collected materials belonging to the Balkan Tribes in Anatolia under a main source of material culture. The study is aimed to show the existence as well as spreading areas of the these people in Anatolia which actually started the Dark Age process. From the Late Bronze Age in the Eastern Mediterranean catchment its been accepted that the Balkans migration is considered to be one of the reasons for the great destruction. At the very early stages of the study, it's touched on the cultural remains of central European area. Later in the study, it then covers the cultural remains of Anatolia detailing the traces of cultural settlements, tombs and open air sanctuaries. Due to the process of the Great Empires and the writings being destroyed the“Dark Age”name has been given to the historical process. During this process the findings of Troy, Mydos, etc. the architectural, ceramic and other small findings belonging to the remnants have been put together as a collective subject in a subheading. The areas determined by the open surface surveys also have been collected under another subheading. From the findings of both headings a map was designed and created. Plates created with the pictures which was available through publications that demonstrates the history of Balkans in a visual aspect. Also a map of possible routes for the migrants was created.