Göçmen ve sığınmacıların eğitimden dışlanması sorunu
The problem of immigrants' and refugees' being excluded from education
- Tez No: 523622
- Danışmanlar: PROF. DR. ESMA DURUGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Suriye'de 2011'da başlayan iç savaş Türkiye'ye yoğun bir göç getirmiştir. Bu tezin amacı ise ani ve yoğun olan bu göçün sonucunda Türkiye'de göçmenlerin eğitimi ile ilgili bir aksaklık olup olmadığını belirlemektir. Yapılan araştırma kapsamında, kaynaklık edebilecek literatür taraması yapılmış, yerli halk ve Suriyeli göçmenlerle görüşme ve anket teknikleri kullanılmıştır. Anket ve görüşmelerle göçmenlerin eğitim hayatına dahil olup olmadığı incelenmiştir. Tezin içinde eğitim alanındaki eksiklikler ile ilgili çözüm önerileri verilmiştir. Araştırma ve incelemelerden elde edilen verilerle sonuç bölümü yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Beginning in 2011, the civil war in Syria brought a huge/massive migration to Turkey. From this point of view, the purpose of this research is to examine if this massive migration caused any hinder of education. Within the scope of the research, the literature providing sources was reviewed and also interview and survey techniques were applied to local people and to Syrian immigrants. With interviews and surveys, it is examined whether Syrian immigrants are involved in education life or not. Recommendations related to deficiencies in the field of education were presented. Furthermore, the conclusion section was written using the data acquired from the research and analysis.