Türkiye'de kadın futbolcular: Kadın ve erkek futbolcuların karşılaştırmalı ilişkisel analizi
Female soccer players in Turkey: Comperative relational analysis of female and male soccer players
  1. Tez No: 523665
  2. Yazar: BİRTAN BOZLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
İlkel biçimleri binlerce yıl öncesine dayanan futbol günümüzde toplumsal yaşamın neredeyse bütün alanları ile ilişki içerisinde ve milyonlarca insanın bir şekilde içerisinde yer aldığı küresel boyutta bir alandır. Milyonlarca insanın katıldığı bir oyun olmasına rağmen futbol hala eril ilişkilerle ve eril bir algılayış biçimi ile şekillenen bir alandır. Bu nedenle, bu tezin amacı futbol alanında kadın futbolcuların konumu, faaliyetleri ve kadın futbol alanındaki ilişki ağları üzerinedir. Bu amaç doğrultusunda ilgili literatür incelenmiş, nicel ve nitel teknikler doğrultusunda saha araştırması yapılmıştır. Türkiye Kadınlar 1. Ligi takımlarında yer alan kadın futbolcular ile anket çalışması yapılmıştır. Ayrıca, 1207 Antalya Döşemealtı Belediye Spor kulübünde bulunan kadın futbolcularla ve kadın futbol alanında yönetici/antrenör pozisyonundaki isimlerle yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Futbol alanındaki kadın sporcuların alan içerisindeki konumları, faaliyetleri ve ilişkileri hakkında veriler elde edilmiştir. Sonuç bölümünde de bu veriler ilişkisel yaklaşım ekseninde Pierre Bourdieu'nun eylem teorisi ve alan, sermaye, habitus ve eril tahakküm kavramları temel alınarak yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Soccer, whose primal forms date back to thousands years ago, is a global field which today is in relation to almost whole other fields of social life and where millions of people participate in.Despite the fact that millions of people participate, soccer is still an area that is controled by masculine relations and masculine perception. For this reason, the aim of this study is about the positions, activities and relationship networks of women players in the field of soccer. For this purpose, relavent literature has been examined and field research was done in the direction of quantitative and qualitative techniques. Survey was conducted with women soccer players in Turkey Women 1st League. In addition, face-to-face meetings were held with female soccer palyers in 1207 Antalya Döşemealtı Belediye Sports Club and people in the manager/coach positions in women soccer field. In the data collection process, data about the women soccer players in the field, their activities and relations have been obtained. In the conclusion, the data obtained are interpreted on the basis of Pierre Bourdieu's theory of action and his field, capital, habitus and masculine dominance concepts on the axis of relational approach.