Niyazi Berkes'te çağdaşlaşma, modernleşme ve sekülerleşme kavramları
Concepts of rationalization, modernization and secularization with Niyazi Berkes
  1. Tez No: 523676
  2. Yazar: RIDVAN YERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezin temel amacı, Türk bilim hayatının önemli simalarından biri olan Niyazi Berkes'in düşünce yapısının analizini, karakter yapısı, aydın kimliği ve çokça kullandığı kavramların ayrıntıları üzerinden yapmaktır. Bu çalışma, aynı zamanda sosyolog kimliğiyle öne çıkan Niyazi Berkes'in özgün fikirlerini, sosyolojik açıdan değerlendirmeyi amaç edinmektedir. Bu bağlamda, Berkes'in, çağdaşlaşma, laiklik, sekülerizm ve modernleşme kavramları hakkındaki düşüncelerine değinilirken, ağırlıklı olarak bu kavramların Türkiye'deki tarihsel seyri üzerinde durulmaya çalışılmıştır. Türk bilim hayatında orijinal bir düşünce anlayışı ve bakış açısına sahip olan Niyazi Berkes'in fikrî yapısının daha iyi anlaşılması ve Türk toplum yapısında meydana çıkan problemlerin çözümünde Berkes'in toplumsal değişim hakkındaki görüşlerinin dikkate alınması ve onun bu görüşleri çerçevesinde Türk modernleşmesinin kavramsal olarak açıklanması, bu çalışmanın diğer hedeflerindendir. Araştırma eleştirel olmakla beraber daha çok kavramsal niteliktedir. Diğer müelliflerin konuyla alâkalı düşüncelerine yer verilmekle birlikte, genel olarak, Cumhuriyet Dönemi'ni bizzat yaşamış bir aydın olan Niyazi Berkes'in konuyla ilgili görüşleri üzerinde durulmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Niyazi Berkes, Çağdaşlaşma, Laiklik, Sekülerizm, Modernleşme.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze the mentality of Niyazi Berkes, one of the important figures of Turkish science life, through the details of character structure, intellectual identity and concepts he uses very often. This study also aims to evaluate the original ideas of Niyazi Berkes, who is prominent with his identity as a sociologist, from a sociological point of view. In this context, while it is mentioned about Berkes' thoughts about rationalization, laicism, secularism and modernization, predominately, it is tried to focus the historical situation of this concepts in Turkey. Other purposes of this study are; better understanding of the mentality of Niyazi Berkes, who has an original understanding and perspective in Turkish science life; considering Berkes' views on social change about the solution of the problems in Turkish society; and his conceptual explanations of Turkish modernization within the scope of his opinions. However the study is critical but it is also conceptual. Other writers' thoughts about the subject are mentioned, but in general, the opinions of Niyazi Berkes, an intellectual who lived in the Republic Period, were discussed. KEYWORDS: Niyazi Berkes, Rationalization, Laicism, Secularism, Modernization.