Hemşirelik öğrencilerinin yönetimsel problem çözme ve karar verme becerilerinin geliştirilmesinde senaryo temelli simülasyon yönteminin etkisi
The effect of scenario-based simulation method on nursing students to develop managerial decision making and problem solving skills
- Tez No: 523691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERGÜL DUYGULU, PROF. DR. MELİH ELÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu araştırma, senaryo temelli simülasyon yöntemi kullanımının hemşirelik lisans son sınıf öğrencilerinin yönetimsel problem çözme ve karar verme becerilerini kazanma düzeylerine etkisini saptamak amacıyla yarı-deneysel ve niteliksel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 2016–2017 Öğretim Yılı Bahar Yarıyılında Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'nde öğrenim gören HEM 422 Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi dersine kayıtlı 91 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada yönetimsel problem çözme ve karar verme becerisi eğitimlerini müdahale grubu 1'deki öğrenciler vaka çalışması, müdahale grubu 2'deki öğrenciler senaryo temelli simülasyon, kontrol grubu öğrencileri mevcut öğretim yöntemi ile almışlardır. Veriler,“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Problem Çözme Envanteri”,“Hemşirelikte Klinik Karar Verme Ölçeği”ve“Ön-Son Bilgi Testi”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Shapiro Wilk testi, bağımlı örneklem t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
. This research was carried out as a quasi-experimental and qualitative study in order to determine the effect of scenario-based simulation method on the level of managerial problem solving and decision making skills of senior year nursing students. The sample of the study consisted of 91 students enrolled in HEM 422 Nursing Services Administration at Hacettepe University Nursing Faculty in 2016- 2017 Academic Year Spring Semester. In the research, students in intervention group 1 did case study, intervention group 2 students did scenario based simulation and control group students did their training classical teaching method.“Introductory Information Form”,“Problem Solving Inventory”,“Clinical Decision Making in Nursing Scale”and“Pre-Post Information Test”were used as data collection tools. Shapiro Wilk, One Way Anova and paired sample t test were used for the statistical analysis of data.