Pediatri hemşirelerinin ve hekimlerinin benlik saygılarının ve empati becerilerinin çocuk sevme ile ilişkisi
The relation of self-esteem and empathy skills of pediatric nurses and pediatricians to their liking of children
- Tez No: 523692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDAĞ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışması, Sivas il merkezindeki özel, devlet ve üniversite hastanelerinde çalışan pediatri hemşire ve hekimlerinin benlik saygılarının ve empati becerilerinin çocuk sevme ile ilişkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Sivas il merkezi sınırları içerisinde bulunan çocuk hastalıkları ünitelerinde çalışan, araştırmaya katılmayı kabul eden 105 hemşire, 46 hekim ile yapılmıştır. Araştırmanın verilerini toplamak için 'Kişisel Bilgi Formu', 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' (RBSÖ), 'Empati Beceri Ölçeği-B Formu' (EBÖ) ve 'Barnett Çocuk Sevme Ölçeği' (BÇSÖ) kullanılmıştır. Veriler SPSS version 22 (Statistical Package for Social Sciences) programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel ölçütlerin yanı sıra, One way Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Pearson ki kare analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to evaluate the relation of self-esteem and empathy skills of pediatric nurses and pediatricians working in private, state and university hospitals in the city center of Sivas to their liking of children. The study was carried out with 105 nurses working in child health units within the borders of Sivas province and 46 physicians who agreed to participate in the study. 'The personal information form', 'Rosenberg Self-Esteem Scale' (RSES), 'Empathy Skill Scale-B Form' (ESS-BF) and 'Barnett Liking of Children Scale' (BLOCS) were used to collect the data of this descriptive research. The analyses were made by using SPSS version 22 (Statistical Pack age for Social Sciences).In addition to descriptive statistical criteria, , One-way Anova, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Pearson chi square test were used to evaluate the data. As a result of this study, there was no statistically significant relationship between RSES and BLOCS (p>0.05).