Pediatri hemşirelerin flakon şeklindeki toz ilaçların kuru toz hacimlerinin belirlenmesine yönelik farkındalıkların incelenmesi
Investigation of awareness of pediatric nurses regarding the determination of DRY powder displacement volumes of powder medicines in vial form
  1. Tez No: 752270
  2. Yazar: MAHMUDE UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİRGİLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, pediatri hemşirelerin flakon şeklindeki ilaçların kuru toz hacimlerinin belirlenmesine yönelik farkındalıklarını incelemek amacıyla kesitsel ve tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Araştırma İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan 162 hemşire ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında hemşirelerin kişisel özellikleri, servislerde sıklıkla kullanılan flakon ilaçların kuru toz hacmi hesaplamalarına ilişkin literatür doğrultusunda hazırlanan sorulardan oluşan anket formu kullanılmıştır. Veriler 1 Haziran 2021 – 1 Eylül 2021 tarihleri arasında toplanmış olup SPSS 24 paket programında; sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, minimum, maksimum değerler, ki kare testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, %77.2'si ilaç uygulamaları ve doz hesaplama konusunda eğitim aldıkları, %77.3'ü ilaçları sulandırırken kuru toz hacmine dikkat ettikleri, yarıdan fazlasının bazı ilaçların kuru toz hacmini doğru bilmedikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a cross-sectional and descriptive type to examine the awareness of pediatric nurses about the determination of dry powder displacement volumes of drugs in the form of vials. The research was carried out with 162 nurses working in İzmir Tepecik Training and Research Hospital. A questionnaire consisting of questions prepared in line with the literature on the personal characteristics of nurses and the dry powder displacement volume calculations of the vials used in the wards were used to collect the data. The data were collected between June 1, 2021 and September 1, 2021 and in the SPSS 24 package program; number, percentage, mean, standard deviation, minimum, maximum values were evaluated using the chi-square test. In this study, it was determined that 77.2% of them received training on drug administration and dose calculation, 77.3% paid attention to the dry powder displacement volume while diluting the drugs, and more than half of them did not know the dry powder displacement volume of some drugs correctly.