Piyasada kişniş adı ile satılan örneklerin avrupa farmakopesi yönünden değerlendirilmesi
Assessment in terms of the european pharmacopoeia criteria of coriander called plant species sold
  1. Tez No: 523701
  2. Yazar: EREK ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİDEM DELİORMAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, aktarlarda sağlık alanındaki faydaları anlatılarak satılan 12 kişniş örneği üzerinde Avrupa Farmakopesi 8,0'da yer alan“Coriandri fructus”monografında belirlenen kriterler yönünden analizler yapılmıştır. Bu amaçla örneklerde mikroskobik analiz, yabancı madde, kurutmada kayıp, total kül miktar tayini, ince tabaka kromatografisi analizleri ve uçucu yağ miktar tayini çalışmaları yapılmıştır. Çalışma sonucunda, özellikle aktarlarda pek çok hastalığa karşı önerilen kişniş örneklerinin Avrupa Farmakopesi standartlarına uygun olmadıkları tespit edilmiştir. Halk sağlığı yönünden bu drogların farmakope kriterleri yönünden standardize edilmesi gerekmektedir. Kalite kontrol çalışmaları sonrasında bu drogların eczacı gözetiminde eczanelerde satılması halk sağlığı için önemlidir. Anahtar Kelimeler : Avrupa Farmakopesi 8,0, Coriandrum sativum, Kişniş, Apiaceae
Özet (Çeviri)
In this study, 12 coriander samples which were sold with health benefits were analyzed in terms of criteria determined in“Coriandri fructus”monograph in European Pharmacopoeia 8,0. For this purpose, microscopic analysis, foreign matter, loss of drying, determination of total ash content, analysis of thin layer chromatography and determination of volatile oil amount were carried out. As a result of the study, it has been determined that the coriander samples recommended for the many diseases especially in the aktars, are not in compliance with European Pharmacopoeia standards. In terms of public health, these drugs should be standardized in terms of pharmacopoeial criteria. After quality control studies, the sale of these drugs in pharmacies under the supervision of pharmacists is important for public health. Key Words : European Pharmacopoeia 8,0, Coriandrum sativum, Coriander, Apiaceae