Obez ve fazla kilolu bireylerin beslenme durumları ile kan lipitleri ve karaciğer enzim düzeylerinin ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between nutritional status with blood lipids and liver enzymes on overweight and obese individuals
- Tez No: 523702
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİM NUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma; 03.04.2017-31.07.2017 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran beden kütle indeksi 25 ve üzerinde olan bireylerin kan lipit düzeyi ve karaciğer enzim düzeylerini araştırmak, antropometrik ölçümlerle bulguları desteklemek; bireylerin beslenme durumları ile kan lipitleri ve karaciğer enzim düzeylerinin ilişkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına 18 yaş ve üzeri 244 birey alınmıştır. Çalışmaya katılan bireylerin %20'sinin hafif şişman, %80'inin çeşitli seviyelerde obez; %25'inin HDL düzeyi düşük; %57'sinin LDL, %55'inin trigliserit, %54'ünün T-kolesterol, %5'inin AST, %13'ünün ise ALT düzeyi yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study; To investigate blood lipid level and liver enzyme levels of individuals with a body mass index of 25 or more who applied to Sivas Numune Hospital Diet Polyclinic between 03.04.2017-31.07.2017 and to support the findings with anthropometric measurements; in order to evaluate the relationship between nutritional status of individuals and blood lipids and liver enzyme levels. 244 individuals, aged 18 years and over, were included in the study. Of the individuals participating in the study; 20% were overweight and 80% were obese at various levels; of 25% had low HDL level; of 57% had high LDL levels, of 55% triglycerides, of 54% total cholesterol, of 5% AST and of 13% ALT.