Fâtımîlerin dini ve siyasi düşünceleri
Religious and political thoughts of Fatimids
- Tez No: 523710
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN TAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
909-1171 yılları arasında Kuzey Afrika, Suriye ve Mısır topraklarında hüküm süren ve Şiî bir devlet olan Fâtımîler, uzun yıllar Şiî, Sünni, Gayrimüslim başta olmak üzere varlığını tehdit eden pek çok unsur ile karşılaşmıştır. Varlıklarını tehdit unsurlarına karşı koyabilmek adına gerek dini gerekse siyasi açıdan fikirlerini temellendirme ihtiyacı hissetmişlerdir. Bu nedenle teolojik açıdan görüşlerini sistemleştirme yoluna giderek siyasi düşünceleri ile harmanlanmış yeni fikirler ortaya atmışlardır. Ortaya çıkan yeni fikirler onların bazen aşırı bazen ise daha yumuşak ifadelerle özgün olarak isimlendirilmesine öncülük etmiştir. Dini düşüncelerini Şiî mezhepler arasında aşırı olarak isimlendirilen İsmâilîliği esas alarak yorumlayan ve sistemleştiren bu devlet, Sünni dünyayı rahatsız etmiştir. Yaklaşık olarak iki buçuk asır dini ve siyasi faaliyetlerini sürdüren bu devlet Şiî teolojide yeniliklere öncülük etmekle kalmamış aynı zaman da İslâm dünyasında daha sonraki dönemlerde ortaya çıkacak olan aşırı düşüncelerin dayanak noktası da olmuştur.
Özet (Çeviri)
Between the years of 909 and 1171 the fatimid North Africa, Syria, and lived in the land of Egypt . that is a Shia state and long years of Shia, Sunni non-Muslim, including many that threaten the existence of the elements has been exposed to. n order to resist ideas that threaten their existence had elements of both religious and political arrangements. therefore, from a theological perspective their ideas organized. juxtapose religious ideas with political thoughts. this lead to the rise of new ideas. the new ideas that emerged in their extreme, or in other words, led to the original naming. Ismailism Shia sect of their religious thoughts and interpret the Ismaili Shia sect are systematized. This has disturbed the Sunni Muslims. The state has existed for approximately 250 years. They Shiite theology has led to many innovations in religious and political activities. These new ideas, extreme ideas that emerged in the Islamic World in the later periods has shaped.