İlkokul kademesinde görev yapan öğretmenlerin bakış açısıyla üstün zekalı ve yetenekli çocukların yaşadığı sosyal duygusal farklılıklar
Social emotional differences in gifted and talented children with perspective teachers during primary school
  1. Tez No: 523726
  2. Yazar: NERGİS MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. BURÇİN ÖĞRENİR KIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üstün Zekalılar Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, üstün zekâlı ve yetenekli bireylerin özelliklerini, bu özellikleri sebebiyle yaşadıkları sosyal duygusal farklılıkları ve öğretmenlerin eğitim öğretim sürecinde kullandıkları yöntemleri incelemektedir. Alan yazın taraması yapılarak bir öğretmen anketi oluşturulmuş ve İstanbul ili Küçükçekmece ilçesindeki 132 öğretmene uygulanmıştır. Öğretmenler üstün potansiyelli çocukların çok soru sorma, meraklı ve farklı olma, eleştirel düşünme gibi özellikler taşıdıklarını belirtmiştir. Sosyal ve duygusal alanda ise en çok arkadaş edinmekte zorluk, aşırı hassas ve duygusal olma noktalarında farklılıklar yaşadıkları tespit edilmiştir. Öğretmenlerin üstün zekâlı ve yetenekli çocukların sosyal ve duygusal gelişimlerine yönelik kullandıkları yöntemler içerisinde ise en çok rehberlikten, idareden ve aileden destek alındığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the characteristics of gifted and talented individuals, the social emotional differences they experience due to these characteristics, and the methods teachers use in their teaching and learning process. A teacher questionnaire was created by scanning the area and 132 teachers in the district of Küçükçekmece in Istanbul province were applied. Teachers have stated that children with superior potentials have many questions, such as asking questions, being curious and different, critical thinking. On the social and emotional level, it has been found that there are differences in the points of difficulty in acquiring the most friends, extremely sensitive and emotional. Among the methods teachers use for social and emotional development of gifted and talented children, the most guidance, support and family support has been achieved.