Küçük ve orta ölçekli işletmelerin büyümesi gelişmesinde vakfın rolü
The role of the waqf in the development of small and medium enterprises
  1. Tez No: 523741
  2. Yazar: GARALLAH ABDULLAH SALEH AL-MALGAMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HARB
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çoğu Arap ülkesinin ekonomiklerinde uyguladığı politikalar ve eylemler, doğal kaynaklarında büyük hazine varlığına rağmen sorunlarını ortadan kaldırmamıştır ,aksin yoksulluk ve işsizlik , özellikle gençler dünyasında artmıştır, Gelişmiş ülkeler, işsizliği azaltmak ve ekonomiyi canlandırmak için küçük ve orta ölçekli işletmelerin desteklenmesine büyük önem vermektedir . karşılıklı bağımlılık ve ekonomik kalkınmayı sağlayabilecek kültürel mirasımızın ihmal edimsi ve canlandırmamasi not ediyoruz Küçük ve orta ölçekli işletmele desteklenmesi için vakıflar rolünü aktive ederek ve yatırım direktifleri vasıtasıyla faaliyete geçirmeleri için kalkınmayı karşılamayan ve işsizliği ortadan kaldırmayan tüketici projelerine yöneltmek yerine yatırım projelerinin tüm İhtiyaçlarını karşılamak gerekir.Küçük ve orta ölçekli işletmeler kurmak ve finanse etmek için bağış fonları yönlendirmek ekonomiyi büyütmeye yardımcı olur; çünkü bu sektör dünya ekonomisinin en önemli taşı ve ana motoru olarak düşünülür dolayısıyla, Vakıf kurumlarının rolünü nasıl olacak özellikle de Arap ülkelerindeki petrol fiyatlarındaki düşüşün ardından, finansman sorunları ile uğraşan küçük ve orta ölçekli işletmeleri vakıf kurumlarının verecekleri deseklere kalmışlar. Çalışma, İslam dışı İslam ekonomisinde birçok kaynak bulunduğunu göstermeyi amaçlıyor. ayrıca petrolün finansman yöntemleri ve toplumlarımızdan uzak yöntemleri yerine, ekonomik ve sosyal kalkınmayı sağlayan kültürel mirasımızı canlandırması şarttır
Özet (Çeviri)
We note the negligence of the shortening of the Arab countries on the revival of our entire civilization which is to achieve interdependence and economic development. By activating the role of the moratorium in support of small and medium-sized projects and the activation of the endowment money in investment projects instead of routed in the Consumer projects that do not meet the sustainable development and eliminate unemployment because it once to meet immediate needs. Directing Wakfs funds to the establishment and financing of small and medium-sized projects help the growth of the economy since this sector is the most important pillars of the economy in the world engine statute. Hence the problem which focused on how to activate the role of the institutions of the moratorium in financing small and medium-sized projects, which suffer from problems of financing especially after the decline in oil prices in the Arab countries. The study aims to a statement that there is funding sources in the Islamic Economy others asthmatically. In addition to the revival of the genes of civilization that achieve economic and social development, instead of depending on the funding methods of Oil or remote methods of our societies