KOBİ'lerin gelişmesinde eğitim programlarının rolü, önemi ve bir uygulama örneği
The Role and importance of training in SMEs, an application
- Tez No: 99716
- Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ TAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler (KOBİ'Ier) dünya ve Türkiye ekonomisinde gerek kurulu bulunan şirket sayısının büyük kısmını oluşturması gerekse istihdamın sağlanması ve girişimciliğin teşvik edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu kadar önemli yeri bulunmasına rağmen KOBİ'lerin büyük şirketlere kıyasla pek çok alanda eksiklikleri bulunmakta ve yeterince verimli çalışamamaktadırlar. Şirketlerde verimliliğin sağlanması için çalışanlara eğitim aldırılması giderek önem kazanan bir konudur. Eğitimin gerekliliği artık tartışılmaz hale gelirken KOBİ'Ier yapıları nedeniyle çalışanlarına yeteri kadar eğitim aldıramamaktadır. Çalışanlara eğitim aldırılması sadece şirketlerin altından kalkabileceği bir iş değildir. Bu konuda ülke çapında çalışmalar yapılmalı ve daha sonra firmalar ve çalışanlar incelenerek eğitim ihtiyaçları belirlenmelidir. Ülkelerde KOBİ'lerin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak üzere pek çok devlet kuruluşu ve özel kuruluşlar faaliyet göstermektedir. Uygulanacak eğitim programlan şirketlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde oluşturulmalı ve uygulanmalıdır. KOBİ'Iere verilen eğitim ve yararlan konusunda yapılan araştırmaların sonuçlan da gelecekte uygulanacak politikalara ışık tutacaktır. Dünyada büyük bir ekonomik ve politik güç olmaya başlayan Avrupa Birliği (AB) de özellikle 1993 yılında yayımladığı Beyaz Kitap ile 21. Yüzyıla yönelik politikalannı şekillendirmiş ve şirketlerin büyümesi, rekabet üstünlüğü kazanması ve istihdamın istenen seviyelere gelebilmesi için eğitimin ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır. Eğitim konusunda çok hassas olan AB, oluşturduğu eğitim programlarıyla nitelikli çalışanların temini için çalışmaktadır. AB, bunlann yanında Orta ve Doğu Avrupa ile Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin ve Akdeniz Havzasındaki ülkelerin oluşturduğu iki eksen ile eğitim konusunda pek çok konuda işbirliği yapmaktadır. Eğitim konusundaki uygulamaların incelenmesi şüphesiz ki son derece önemlidir. İzmir Çıraklık Eğitimi Merkezi Uygulamaya yönelik bir örnek olarak dikkat çekici bir yere sahiptir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Small and Medium Sized Enterprises (SMEs) does not only constitute a considerable part of the enterprises in the world economy but also has a vital role for employment and the promotion of the entrepreneurship. Although having this much importance SMEs still have needs and work inefficiently. As a tool to maintain productivity in the firms, training increasingly became important. Although becoming important with no doubt, training in the SMEs is not possible as expected due to their structures. Training in the firmsis not a task that can be undertaken alone. Studies should be made countrywide as well as the examination of the firms and their employees should be carried out. Many public and private institutions operate as suppliers to meet the training needs of the SMEs. The training programs should be planned and implemented according to the needs of the firms. The studies will enable to diagnose the training and its role in the firms thereby lighten the path to new policies towards training. European Union (EU), aiming to become the“force majeur”in economics and politics in the new century shaped its policy by the White Paper issued in 1993 and emphasized the importance of training for the growth, competitiveness and employment in the firms. EU, being very sensitive in education and training, tries to provide skilled employees by the programs it implements and also EU is in collaboration with the countries of the Newly Independent States and the countries of the Central and Eastern Europe as well as the countries in the Mediterranean region. Also careful study of the training will be vitally important, İzmir Vocational Training Center is an important example for vocational training.