Tip 2 diyabetli bireylerde diyet enerji yoğunluğu ve yaşam tarzının glisemik kontrol ile ilişkisi
Relationship between diet energy density and life style glycemic control in TYPE 2 diabetic individuals
  1. Tez No: 523753
  2. Yazar: TEVFİK KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışma, Tip 2 diyabetli bireyler ile yaş ve beden kütle indeksi benzer olan sağlıklı bireylerin diyet enerji yoğunlukları, beslenme durumları ve yaşam tarzı değişkenlerinin karşılaştırılması ve glisemik kontrol ile ilişkisinin değerlendirilmesi amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya yaşları 45-65 yıl aralığında olan 44 Tip 2 diyabetli 44 sağlıklı olmak üzere toplam 88 gönüllü kadın birey alınmıştır. Bireylerin genel özellikleri, sağlık ve hastalık bilgileri, stres durumu ve sirkadiyen ritim düzeni ile fiziksel aktivite düzeyleri sorgulanmıştır. Bireylerin antropometrik ölçümleri ve vücut bileşimleri alınmış, bazı biyokimyasal bulguları (HbA1c, açlık plazma glukozu, insülin, total kolesterol, HDL-K ve LDL-K trigliserid, C-peptid ve 1,5 anhidroglusitol) analiz edilmiş, besin alımları ve beslenme alışkanlıkları 3 günlük besin tüketim kaydı ile sorgulanmıştır. Tip 2 diyabetli bireylerin HbA1c, açlık plazma glukozu, insülin, HDL kolesterol, trigliserit ve HOMA-IR düzeyleri kontrol grubundan anlamlı düzeyde yüksektir (p0,05). Tip 2 diyabetli bireylerin vücut ağırlığı, boyun çevresi, bel çevresi, BKI, vücut yağ oranı, ve yağsız vücut kütlesi seviyeleri ile sirkadiyen ritim düzeni arasında negatif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur (sırasıyla r=0,401; r=0,307; r=0,298; r=0,311; r=0,300 r=0,441; p0,05). Grupların enerji alımları arasında anlamlı fark bulunmazken; Tip 2 diyabetlilerin protein, karbonhidrat, çoklu doymamış yağ asidi, posa, A vitamini, B1 vitamini, riboflavin, B6 vitamini, folat, C vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir alımları sağlıklı bireylerden istatistiksel olarak yüksektir (p0,05). Tip 2 diyabetli bireylerin katı besinlerden gelen diyet enerji yoğunlukları kontrol grubunu oluşturan bireylerden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur (p0,05). Sonuç olarak, 1,5-Anhidroglusitol, orta veya kısa süreli glisemik dalgalanmayı göstererek glisemik kontrolü yansıtmaktadır. Ancak 1,5 Anhidroglusitolün yaşam tarzı değişikliklerine etki ederek glisemik kontroldeki rolünü belirlemek amacıyla daha uzun takipli, sürekli glukoz takip cihazı ile kombine, örneklem sayısı yüksek ve kapsamlı araştırmaların planlanıp yürütülmesi yararlı olacaktır. Anahtar Kelimeler : Tip 2 diyabet, diyet enerji yoğunluğu, glisemik kontrol
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to assess the relationship between dietary energy density, nutritional status and lifestyle variables and glycemic control in healthy individuals with Type 2 diabetes and similar age and body mass index. A total of 88 voluntary female subjects, 44 of whom were healthy, 44 type 2 diabetics and aged between 45 and 65 years, were included in the study. General characteristics of individuals, health and illness information, stress status and circadian rhythm and physical activity levels were questioned. Anthropometric measurements and body composition of individuals were taken and (HbA1c, fasting plasma glucose, insulin, total cholesterol, HDL-C and LDL-C triglycerides, C-peptide and 1,5 anhydroglucitol) were analyzed. Nutrient intake and eating habits were interrogated with 3-day food consumption record. HbA1c, fasting plasma glucose, insulin, HDL cholesterol, triglyceride and HOMA-IR levels of the type 2 diabetic individuals were significantly higher than the control group (p 0.05). There was a negative correlation between body weight, neck circumference, waist circumference, BMI, body fat ratio, lean body mass levels and circadian rhythm pattern in individuals with type 2 diabetes. (r = 0.401, r = 0.307, r = 0.298, r = 0.311, r = 0.300, r = 0.441, p 0,05). While there is no significant difference between groups energy intake; the intake of protein, carbohydrate, polyunsaturated fatty acid, folate, vitamin A, vitamin B1, riboflavin, vitamin B6, folate, vitamin C, calcium, potassium, magnesium and iron in patients with type 2 diabetes was statistically higher than healthy individuals (p 0,05). Dietary energy density from solid foods of individuals with type 2 diabetes were found to be statistically significantly lower than those of the control group (p 0,05). As a result, 1,5-Anhydroglucitol reflects glycemic control by showing moderate or short-term glycemic fluctuation. However, it would be beneficial to plan and conduct high-dose, high-quality surveys in combination with a continuous glucose monitor system to determine the effect of 1,5 anhydroglucitol on lifestyle changes and role in glycemic control. Keywords : Type 2 diabetes, dietary energy density, glycemic control