Tip 2 diyabetli bireylerde diyet inflamatuar indeksi, diyabet farkındalığı, duygu durumu ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Evaluation of dietary inflammatory index, diabetes awareness, mood and nutritional status in individuals with type 2 diabetes
  1. Tez No: 924419
  2. Yazar: MERVE ŞATAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR GÖKÇE YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Tip 2 diyabet çevresel, genetik ve psikolojik olmak üzere birçok faktörün etki ettiği karmaşık bir hastalıktır. Beslenme ile inflamasyon arasında çift yönlü bir ilişki bulunmaktadır. Bu çalışma Tip 2 diyabetli bireylerde diyet inflamatuar indeksi, diyabet farkındalığı, duygu durumu ve beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 20-65 yaş arası 218 gönüllü Tip 2 diyabetli birey katılmıştır. Katılımcıların genel bilgileri, antropometrik ölçümleri, biyokimyasal bulguları, beslenme alışkanlıkları, diyabet farkındalık ve kabul düzeyleri (Diyabet Farkındalığı ve Kabul Ölçeği-DFKÖ), duygu düzenleme güçlükleri (Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Form-16 DDGÖ-16), öz-etkililik düzeyleri (Tip 2 Diyabetlilerde Öz-Etkililik Ölçeği-DÖS), günlük enerji harcamaları (Fiziksel Aktivite Kaydı) ve Diyet İnflamatuar İndeksi (Dİİ) değerlendirilmiştir. Bireylerin %39,9'u erkek ve %60,1'i kadındır. Bireylerin yaş ortalaması 54,55±8,99 yıldır. Bireylerin %0,9'u zayıf, %34,9'u hafif şişman, %54,6'sı obezdir. Kadınların farkındalık puanları erkeklere göre daha yüksektir (p0,05).
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a complex disease influenced by many factors including environmental, genetic and psychological. There is a bidirectional relationship between nutrition and inflammation. This study was planned to evaluate of evaluating the dietary inflammatory index, diabetes awareness, mood and nutritional status in individuals with type 2 diabetes. In the study 218 volunteers Type 2 diabetes patients 20-65 years participated. General information of participants, anthropometric measurements, biochemical findings, eating habits, diabetes awareness and acceptance levels ((Diabet Awareness and Acceptance Scale-DAAS), emotion regulation difficulties ((Emotion Regulation Difficulty Scale Short Form- 16- DERS-16), self-efficacy levels (Self-Efficacy Scale in Type 2 Diabetics- SE), daily energy expenditure (Physical Activity Record) and dietary inflammation levels ((Diet Inflammatory Index (DII)) ) were collected and analyzed. 39.9% of the individuals are male and 60.1% are female. The average age of the individuals is 54.55±8.99 years. 0.9% of the individuals are thin, 34.9% are slightly fat, 54.6% are obese. Women had higher awareness scores than men (p0.05).