Cumhuriyet Dönemi Türk resminde insan figürü
Republican Period Turkish paintting of the human figure
  1. Tez No: 523768
  2. Yazar: MEHMET GÖKTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. AYDIN AYAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İnsan figürü tarihin ilk dönemlerinden günümüze kadar sanatın nesnesi olmuştur. Resim sanatı tarihinde insan figürü farklı anlayışlar bağlamında çok farklı üsluplar içinde ortaya konmuştur. Bu farklı yaklaşımlar ve üsluplar dönemlerinin özelliklerini yansıtmıştır. Türk resim sanatında, insan figürünü konu alan örneklerin 18.yüzyılın ikinci yarısına kadar minyatür dalında verildiğinden söz edilmektedir.1794 yılında Mühendishane-i Berri Hümayun'da 1835'te Mekteb- Harbiye'de resim derslerinin verilmeye başlamasıyla, Osmanlı Türkiye'sinde batılı anlamda resim sanatı başlamış oldu. Sanayi-i Nefise Mektebi'nin 1882'de kurulup 1883'te eğitime başlamasıyla resim sanatı daha akademik bir yaklaşımla ele alınmaya başladı. Türk resim sanatında insan figürasyonu, cumhuriyet döneminde de batı resminden etkilenmekle beraber Türk sanatçıların, İslâmi gelenekler bağlamında süregelen insan ve hayvanların tasvirine yönelik tavırlar ile de bir tür mücadeleleri söz konusu olmuştur. 19. yüzyılın son çeyreğinden itibaren fotoğrafın bir araç olarak kullanılması, batı resminde olduğu gibi, Türk resminde de insan tasvirlerinin 'realist' bir şekilde ortaya konulmasını kolaylaştırdığı söylenebilir. İslam'da söz konusu olan surete karşı tavır, haliyle İslam sanatlarında da etkisini göstermiştir. İslam sanat anlayışında, canlı ve cansız varlıkların tasvirinde katı naturalist bir anlayış benimsenmemekle birlikte bunlar çoğunlukla stilize edilerek yorumlanmıştır. Ancak genel olarak, İslam'da geçmişten, minyatür geleneğinden gelen soyut güzellik ve kavramsal yorum anlayışının öne çıktığı söylenebilir. Dolayısıyla Türk sanatçıları arasında da naturalist denebilecek insan tasvirine karşı bir tedirginlik ve çekingenlikten de söz edilebilir. İnsan figürünü konu alan Türk sanatçıları insan tasvirine karşı bir takım katı dinsel tutumları fotoğraf vasıtasıyla daha kolay aşmıştır. Fotoğraf ressamların dolaylı gözlem araçlarından biri olmuştur. Türk sanatçıların batıdaki eğitim deneyimlerinden elde ettikleri kazanımlardan biri de, resimsel tasarımın alt yapısını oluşturan, doğrudan gözleme dayalı desen çalışmalarıyla organik figür pratiğini elde etmiş olmalarıdır. Burada“Cumhuriyet Dönemi Türk Resminde İnsan Figürü”başlığı altında ele aldığımız sanatta yeterlik eser metninde, Cumhuriyet Dönemi Türk Resminde İnsan Figürü'nün tarihsel süreçteki gelişimi, dönemler, akımlar, gruplar ve bireysel eğilimlerin baskın hale gelmeye başladığı 1960 sonrasında ise tek tek sanatçılar açısından ele alınıp, sanatçıların çalışmalarından örneklerle irdelenmiş ve kendi resimlerimle ilişkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The figure of human being has become object of the art from the beginning of history to present. During the history drawing art has been presented in many different styles in terms of different perceptions. Those different styles and perceptions have reflected the characteristics of their eras. Turkish drawing art has presented its examples of human figure in miniature branch until second half of 18th century. With start of art classes at mühendishane-i berri humayun in 1794 and mekteb-i harbiye in 1835, art as in western style has begun in otoman turkey. When Sanay-i Nefise Mektebi was found in 1882 and started education in 1883 the art of drawing was started to be perceived in a more academic perception. While human figure in turkish art of drawing has been affected from western art, in Republican era There has been a kind of struggle against the negative attitute of the fore coming islamic conventional behaviour of turksh artist. It can be claimed that the use of photography as a tool since the last guarter of 19th centurg, has made the use of realistical human figure easier in turkish art as in western art. The negative attitute against the subject image has naturally shown some effects on Islamic art. Although there isn't a very solid naturalistic conception in drawing of alive or lifeless objects in ıslamic art, those has generally been interpreted in styles. However generally ıt can be said that in Islam conceptual interpretation and abstract beauty which comes from past and tradition of miniature have become more important so we can also talk about a shgness or disturbance against human figure which can be called as naturalist among turkish artists, turkish artists have been able to overcome a number of rigid attitutes against human figure with the help of photography.photography has become an indirect observatory tool for artists. One of education experience is that they have VII had the practice of organic figure and design works bassed on direct observation which creates the basics of pictorial design. In 1960, when the development of the human fıgure in the Republican period Turkish painting started to become dominant in the historical process, periods movements, groups and invidual tendencies became dominant in the text of the competence in art that we have studied under the title of human fıgure in the Republican Period Turkish Painting, the works of the artists were examined with examples and related to my own pictures.