حكم الإكراه في الزواج والآثار المترتبة عليه دراسة فقهية مقارنة بالقانون العراقي
Evlilikte zorlama kuralı ve sonuçları, Irak hukuku ile karşılaştırmalı bir hukuk çalışması
- Tez No: 786493
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Tez başlığı:“Evlilikte zorlama kuralı ve sonuçları, Irak hukuku ile karşılaştırmalı bir hukuk çalışması”dır. Bu konu zorla evlendirilen kişiye yapılan haksızlığın engellenmesi bakımından önemlidir. Evlilik akdinin zorlamayla değil, rızayla yapılması gerekir. Araştırmanın amacı, zorla evlendirmeye ilişkin hükümlerin açıklamak, İslam hukukunun ve Irak hukukunun insan neslinin korunmasına verdiği önemi ortaya koymaktır. Araştırmada tümevarım, tahlil ve karşılaştırma yöntemine başvurulmuştur. Tezin son bölümünde ulaşılan sonuçlara değinilmiştir. Buna göre yetişkin kız zorla değil, kendi tercihi ve rızasıyla evlendirilmelidir. Zorla evlendirilmiş olan kadının boşanmak için mahkemeye başvurma hakkı vardır. Dava açma hakkına sahip olan kişi zorla bundan vazgeçirilemez, o ancak kendi rızasıyla vazgeçebilir. Kişinin mecbur bırakılarak yapmak zorunda kaldığı seçimler hukuki olarak geçersizdir. Özellikle şeriat mahkemelerinde cari olan Irak medeni kanununun ve Irak hukukunun zorlamada bulunan kişilere yönelik caydırıcı cezaları vardır. Araştırmada zorla evlendirmeye ilişkin hükümler açıklanmıştır. Evlilik velayeti, bunu lehte veya aleyhte etkileyen durumlar, velilerin önceliği, velayetin illeti hakkında bilgi verilmiştir. Aynı şekilde kızın küçük veya büyük yaşta zorla evlendirilmesinin hükmü belirtilmiştir. Velinin tasvip etmemesi, nedenleri, bunun aile ve toplum üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Araştırmada zorla yapılan evliliğin, evlilik sürecine ve evliliğin sonlandırılmasına; hal`, ric`at, îlâ, zıhar gibi konulara etkisinden bahsedilmiştir. Araştırma, Irak hukukunda yer alan kanun maddeleri zikredilerek karşılaştırmalı bir şekilde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thesis title:“The rule of coercion in marriage and its consequences, a comparative legal study with Iraqi law”. This issue is important in terms of preventing injustice done to the person who is forced into marriage. Marriage must be made by consent, not by coercion. The aim of the research is to explain the provisions on forced marriage and to reveal the importance that Islamic and Iraqi law give to the protection of human generation. In the research, induction, analysis and comparison methods were used. In the last part of the thesis, the results are mentioned. Accordingly, the adult girl should not be forced into marriage, but with her own choice and consent. A woman who has been forced into marriage has the right to apply to the court for divorce. The person who has the right to sue cannot be forcibly dissuaded, he can only give up voluntarily. The choices that the person is forced to make are legally invalid. Iraqi civil law and Iraqi law, which are valid especially in sharia courts, have deterrent penalties against people who coerce. The provisions regarding forced marriage are explained in the research. Information is given about the custody of marriage, the situations that affect it for or against, the priority of the parents, and the cause of the custody. Likewise, the provision of forced marriage of the girl at a young or old age is stated. The parent's disapproval, its reasons, and its effects on the family and society are explained. In the research, forced marriage, marriage process and termination of marriage; Its effects on subjects such as hal`, ric`at, îlâ, zıhar are mentioned. The research has been studied comparatively by mentioning the articles of law in Iraqi law.