Ameliyat öncesi aç kalma süresinin hastalar üzerindeki etkisi
The effect of preoperative fasting time on patients
  1. Tez No: 523785
  2. Yazar: MELTEM ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERYEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, ameliyat öncesi aç kalma süresinin hastalar üzerindeki etkisini belirlemek amacı ile yapıldı. Araştırma tanımlayıcı tipte yapıldı. Araştırma, Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Araştırma ve Uygulama Hastanesi göğüs cerrahisi kliniğinde ameliyat yapılan 85 hasta ile yürütüldü. Çalışmada üç form kullanıldı; araştırmacılar tarafından geliştirilen hastaların özelliklerini belirlemek üzere anket formu, ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası rahatsızlıkları belirlemek için görsel analog hasta tatmini ölçeği ve hastaların ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası laboratuar bulgularının kayıt formu. Hastaların ameliyat öncesi ortalama açlık süresinin 10.158 (Ss=1.67) saat olduğu ve hastaların en az 8 saat, en fazla 16 saat aç kaldıkları, toplam açlık süre ortalamasının 28.09 saat olduğu ve en az 16 saat, en fazla 47 saat aç kaldıkları belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was performed to determine the effect of preoperative fasting time on patients. The research was conducted in a descriptive type. The study was carried out with 85 patients who were operated in the thoracic surgery clinic of Cumhuriyet University Health Services Research and Practice Hospital. Three forms were used in the study; A questionnaire form to determine the characteristics of patients developed by the researchers, visual analogue patient satisfaction scale to determine preoperative and postoperative disorders, and the evaluation of preoperative and postoperative laboratory findings of patients. The mean fasting duration of the patients was 10.158 (Ss = 1.67) and the preoperative patients were fasted for at least 8 hours, maximum 16 hours, and the total fasting times were 28.09 hours and they were fasting for at least 16 hours and maximum 47 hours.