Türkiye'nin rüzgâr enerji potansiyelinin belirlenmesi
Determination of Turkey's wind energy potential
- Tez No: 523795
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Enerji, Geography, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Fosil yakıtların hızla tükeniyor olması, küresel ısınma ve çevre kirliliği nedeniyle rüzgâr enerjisinin önemi hızla artmaktadır. Belirli bir alanın rüzgâr enerji potansiyelini doğru değerlendirmek önemlidir. Bu Tez çalışması, tüm Türkiye'de rüzgâr enerjisi potansiyeline ilişkin bir araştırma sunmaktadır. Mevcut metotların çoğu, rüzgâr gücü potansiyelini analiz etmek için istatistiksel çalışmalar yaparlar. Dolaysıyla, bu Tez çalışmasında da rüzgâr istatistiksel özelliklerini analiz etmek için Weibull dağılım fonksiyonu uygulandı. Yıllık, mevsimlik ve aylık rüzgâr hızı değişimleri incelendi. Sonuç olarak, rüzgâr hızı olasılık dağılımı belirlenerek, rüzgâr potansiyel enerjisi yoğunluğu haritaları, ArcGIS 10.2 yazılımı yardımı ile oluşturuldu. Ayrıca, uygun rüzgâr türbinleri için potansiyel yerler tartışıldı. Türkiye'nin Batı bölgelerinin rüzgâr türbini yerleşmeleri için uygun olan uygun rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip olduğu sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the depletion of fossil fuels, global warming and environmental pollution, the importance of wind energy has increased rapidly. It is important to evaluate the wind potential of a given area correctly. The present thesis presents to determine the sites of wind energy potential in Turkey. Most of the existing methods use statistical methods to analyse the wind power potential. In this study, the Weibull distribution functions was applied to analyse statistical characters of wind. Annual, seasonal and monthly wind speed changes were examined. As a result, wind speed probability distribution is determined, wind power density maps are constructed, and potential locations for citing wind turbines are discussed It is found that the western parts of Turkey have reasonable wind energy potential which is suitable for citing wind turbine.