Girişimciliğin geliştirilmesinde mentorluğun rolü: Teknoloji geliştirme bölgesi örneği
The role of mentoring in developing entrepreneurship: The case of technology development zone
- Tez No: 523807
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren girişimcilerin karşılaştıkları mentorluk fonksiyonları ile girişimcilerin algılanan örgütsel performansları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde girişimcilik kavramı hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümü mentorluk konusunu içermektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Trabzon Teknoloji Geliştirme Bölgesi ve Samsun Teknoloji Geliştirme Bölgesi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren girişimlerin kurucularının karşılaştıkları mentorluk fonksiyonları ve algılanan örgütsel performans düzeylerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen alan araştırmasının sonuçlarından oluşmaktadır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi ve değerlendirilmesinde SPSS 23 Paket programından yararlanılmıştır. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenirlirlik analizleri yapılmış, ölçeklerden alınan puanlara ait frekans, aritmetik ortalama ve yüzde dağılımları ortaya konmuştur. Veri seti, Bağımsız İki Örnek T-Testi ve Tek Yönlü Varyans analizi, Kolerasyon ve Regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, girişimcilerin karşılaştıkları mentorluk fonksiyonları ile algılanan örgütsel düzeyleri arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between the mentoring functions faced by entrepreneurs operating in Turkey, and their perceived organizational performance. This study includes three chapters. The chapter includes a detailed explanation of entrepreneurship. The second chapter is on the mentorship. The third part of the study contains the results of a field research which was conducted to determine the relationship between the mentorship functions and perceived organizational performance levels of the founders of the enterprises operating in the Trabzon Technology Development Zone and Samsun Technology Development Zone. The data was analyzed with SPSS 23.0 package program. The validity and reliability analyzes of the scales, frequency, arithmetic mean and percentage distributions of the scores obtained from the scales, were given. The data set was analyzed with Independent Two-Sample T-Test, One-Way ANOVA, Correlation and Regression techniques. The basic finding of the field research reflects that, there is a positive relationship between entrepreneurs' perceived organizational levels and mentoring functions.