Kalite yönetim sistemlerinin çalışanların iş tatminine etkisi: Eğitim sektöründe devlet okulu ve özel okul karşılaştırması üzerine bir uygulama
The impact of quality management systems on job satisfaction of employees: An implementation on comparison of state school and private school in education sector
  1. Tez No: 523812
  2. Yazar: ŞÜKRİYE BURCU MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLAVER TENGİLİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, kalite yönetim sistemlerinin çalışanların iş tatmini üzerine etkilerini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Bu amaçla, Ankara ilinde biri devlet diğeri özel olmak üzere iki okulda anket çalışması yapılmıştır. Bu okullarda görev yapan toplam 211 öğretmen ve yöneticiye kalite algısı ve iş tatmin düzeylerini ölçmeye yönelik soruların bulunduğu anket formu dağıtılmıştır. Toplam 25 sorudan oluşan anket çalışması sonrasında elde edilen veriler SPSS 24 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada güvenilirlik analizi, bağımsız örneklem T-testi, Anova analizi yapılmıştır. Katılımcıların cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki kıdem, görev gibi demografik sorulara verdiği yanıtlardan iki okul arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür. Anahtar Kelimeler Toplam kalite yönetimi, kalite yönetimi ile iş tatmini ilişkisi.
Özet (Çeviri)
This study was prepared to show the effects of quality management systems on the job satisfaction of employees. For this purpose, a questionnaire study was conducted in two scholls, one is state school and the other is private school. A total of 211 teachers and administrators working in these schools were distributed a questionnaire to measure the quality perception and job satisfaction levels. Data obtained after a questionnaire study consisting of 25 questions in total was analyzed with SPSS 24 program. Reliability analysis, independent samples t test, one-way anova analysis, correlation analysis were done in this study. It's understood that there was no significant difference in respondents responses to demographic questions such as gender, age, educational status, occupational seniority and duties. Keywords Total Quality Management, JobSatisfaction, Quality Management in Education.