Design and performance optimization of heart assist devices: iHeart VAD and iATVA
Kalp destek cihazlarının tasarımı ve eniyileştirilmesi: iHeart VAD ve iATVA
- Tez No: 523821
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL LAZOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kalp yetersizliği, bazı konjenital kalp hastalıkları ve bazı dolaşım bozuklukları, yapay dolaşım destek cihazlarıyla tedavi edilmeye veya hafifletilmeye çalışılmaktadır. Kalp yetersizliğinin ideal tedavisi nakil olsa da donör sayısının azlığı Sol Ventriküler Destek Cihazlarının (SVDC) geliştirilmesine yol açmıştır. Mekanik bir pompa olan SVDC sol karıncıktan aldığı kanı aorta pompalayarak kalbe yardımcı olur. Benzer şekilde, tek karıncıkla doğan hastaların tedavisi için gerçekleştirilen Fontan operasyonu sonucu gerçekleşen yüksek pulmoner tansiyonun dengelenmesi için de literatürde bazı deneysel mekanik dolaşım destek cihazları önerilmiştir. Bu pompalara Fontan Ventrikül Destek Cihazı (FVDC) denilmektedir. Bu çalışma özgün bir santrifüj akışlı SVDC olan İstanbul Heart VAD (iHeartVAD) ve santrifüj akışlı tribün-pompa çiftinden oluşan özgün biir FVDC olan integrated Aortic-Turbine Venous-Assist (iATVA)'nın tasarım, geliştirme ve test süreçlerini anlatmaktadır. Her iki cihaz da turbomakine teorisine göre tasarlanmıştır. Bu tez iHeart VAD hakkında; bilgisayar simülasyonları, hidrolik testler, kan testleri ve akut hayvan testlerini kapsamaktadır. iATVA hakkında; hidrolik testler ve fiziki kalp simülasyonu devresi testlerini kapsamaktadır. Her iki çalışma için de gelecekte kronik hayvan testleri yapılması planlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heart failure, some congenital heart defects, and some circulatory disorders are diseases which are treated or alleviated with mechanical circulatory support devices. Even though the ideal therapy for heart failure is a cardiac transplant, due to the donor shortage, Left Ventricular Assist Devices has emerged. As a mechanical pump, an LVAD pumps the blood from the left ventricle to the aorta for supporting the heart. Similarly, for the treatment of Fontan patients with a univentricular heart, some experimental mechanical circulatory support devices have been proposed in the literature. These devices are called Fontan Ventricle Assist Device (FVAD). This work comprised the design, development, and experiments of İstanbul Heart VAD (iHeart VAD) and integrated Aortic-Turbine Venous-Assist (iATVA) which are a novel centrifugal LVAD and a novel FVAD (a centrifugal turbine-pump couple), respectively. Both devices were designed following the turbomachinery theory. For the iHeart VAD, this work includes computer simulations, hydraulics tests, blood tests and acute animal tests. For the iATVA, this work focuses on hydraulic tests and cardiovascular mock-loop tests. For both devices, chronical animal tests are planned for the near future.