Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yöneticilerinin liderlik stilleri ve çalışanlarının örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişki: Adana GHSİM örneğı
Relationship between leadership styles and organizational commitment of provincial directorate of youth servi̇ces and sports: Adana GHSIM sample
  1. Tez No: 523872
  2. Yazar: ENES BUĞRA ÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmanın amacı; GHSİM çalışanlarının algıladıkları yönetici liderlik tarzını ve örgütsel bağlılık düzeylerini ve birbirleri ile olan ilişkisini incelemektir. Araştırma tanımlayıcı bir araştırmadır ve bu çalışmada Çalışmanın ana kütlesi Adana GHSİM'de çalışan tüm bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya araştırmaya gönüllü katılım sağlayan 130 (34 kadın,87 erkek) kişi dahil olmuştur. Veri toplama aracı olarak bu çalışmanın amacına uygun geliştirilen ve iki bölümden oluşan anket formu“yüz yüze anket”metoduyla katılımcılara verilmiş ve gerekli bilgilendirme yapıldıktan sonra geri toplanmıştır. Anketler toplandığında doldurma hataları uygulama anında düzeltildiği için toplanan tüm anketler değerlendirmeye alınmıştır. Anket formunun birinci bölümünde bireylere ait demografik bilgiler, ikinci kısmında ise Yöneticilerinin Liderlik Stillerini belirlemek amacıyla Ekvall ve Arvonen (1991) tarafından geliştirilen ve Tengilimoğlu (2005) tarafından Türkçe adaptasyonu yapılan“Liderlik Tarzları Ölçeği”ve örgütsel bağlılığı ölçmek için Meyer ve ark (1993) tarafından geliştirilen 18 maddelik örgütsel bağlılık ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizi aşamasında, araştırmanın amaçlarına uygun olarak örneklem grubunu oluşturan GHSİM personelinin kişisel özelliklerini betimleyici frekans ve yüzde dağılımları çıkarılmıştır. Ölçeklere verilen cevapların aritmetik ortalamaları ve standart sapmaları hesaplanarak, personelin algıladıkları yönetici liderlik stilleri ve örgütsel bağlılık düzeylerine ilişkin dağılımlar belirlenmiştir. alt problemlere ilişkin bağımsız değişkenlerle; algılanan yönetici liderlik tarzları ve örgütsel bağlılık düzeyleri parametrik olmayan testlerle sınanmıştır. İkili karşılaştırmalar için Mann-Whitney U Testi ve çoklu karşılaştırmalar için Kruskal-Wallis Varyans Analizi kullanılmıştır. GHSİM personelinin algıladıkları yönetici liderlik tarzları ile örgütsel bağlılık düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için de Spearman Brown Sıra Farkları Korelasyon (r) katsayısı tekniğinden yararlanılmıştır. Sonuç olarak Örgütsel bağlılık ölçeğine gore cinsiyet, mesleki kıdem, kurumda çalışma süresi değişkenlerinde anlamlı farklılıkk bulunmazken, gelir değişkenine gore örgütsel bağlılık ölçeği alt boyutlarından devam bağlılığı ve duygusal bağlılık altboyutlarında, eğitim durumu değişkenine göre devam bağlılığı altboyutunda anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Liderlik tarzları ölçeğine göre cinsiyet ve yaş, mesleki kıdem, kurumda çalışma süresi değişkenlerinde anlamlı farklılık bulunmazken, gelir düzeyi değişkenine göre iş gören odaklı liderlik alt boyutunda, eğitim durumu değişkenine göre üretim odaklı ve iş gören odaklı liderlik alt boyutlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is examines the managerial leadership style and organizational commitment levels that GHSİM ( Provincial Directorate of Youth Services and Sports) employees perceive and their relationship with each other. The study is a descriptive research and in this study the main body of the study is composed of all the individuals working in Adana Provincial Directorate of Youth Services and Sports. 130 persons (34 female, 87 male) who voluntarily participated in the study were included. As a data gathering tool, a two-part questionnaire developed for the purpose of this study was given by“face-to-face survey”method and the necessary information has been collected back after it has been made. When the questionnaires were collected, all the questionnaires collected were evaluated because the filling errors were corrected at the time of application. In the first part of the questionnaire demographic information about the individuals is shown, in the second part,“Leadership Style Scale”developed by Ekvall and Arvonen (1991) and adapted to Turkish by Tengilimoğlu (2005) and Meyer et al (1993) an 18 item organizational commitment scale was used. In the course of the analysis of the data, frequency and percentage distributions describing the personal characteristics of the GHSİM staff, which constituted the sample group in accordance with the objectives of the study were drawn. The arithmetic mean and standard deviation of responses given to the scales were calculated and the distributions related to the levels of managerial leadership styles and organizational commitment that the staff perceived were determined. Independent variables related to sub problems; perceived managerial leadership styles and levels of organizational commitment were tested with nonparametric tests. Mann-Whitney U Test for binary comparisons and Kruskal-Wallis Variance Analysis for multiple comparisons. The Spearman Brown Row Differences Correlation (r) coefficient technique was used to determine the relationship between managerial leadership styles and organizational commitment levels that GHSİM staff perceives. As a conclusion, while no significant difference was found in the variables of gender, occupational seniority, duration of institutional work according to organizational commitment scale, according to the income variable, there were significant differences in subordinate continuity and emotional commitment subscales of organizational commitment scale subscale, continuity subscale of education status variable. While there is no significant difference in the variables of gender and age, occupational seniority, duration of institution in the dimension of leadership styles, there were significant differences in the focused leadership sub-dimension that works according to the level of income level, the focus of the production oriented and working oriented leadership according to the education state variable.