Fiscal decentralization in Turkey: An empirical assessment of the transfer rule
Türkiye'de mali yerelleşme: Transfer kuralının ampirik analizi
- Tez No: 523873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEN BİLİN NEYAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalısma, Türkiye'de merkezi yönetim ve mahalli idareler arasındaki mali iliskilerin, sadece sosyo-iktisadi ve nüfusla ilgili göstergeler tarafından mı açıklanabildigini, yoksa illerin bölgesel ve politik durumlarının da mali iliskiler üzerinde etkisinin olup olmadıgını arastırmıstır. Arastırmada, 2008-2012 yıl aralıgını ve Türkiye'nin 81 ilini içeren bir dengeli panel veri seti kullandık. Ana bagımlı degiskenlerimiz, transferler ve devlet denklestirmesidir. Devlet denklestirmesi, bir ilin öz gelirlerine ilave olarak, mahalli idareler ve merkezi yönetim tarafından yapılan toplam harcama olarak tanımlanmıstır. Transferlerle iliskilendirilebilen mahalli idarelerin öz gelirleri ve harcamaları gibi diger mali kalemler, veya mali yerellesme ve mahalli idarelerin harcamalarının öz gelirlerine oranı olarak tanımlanan finansal bagımsızlık gibi mali göstergeler de bu çalısmada incelenmistir. Regresyon analizi ve dayanıklılık testleri sunları göstermistir: (i) Illerin sosyo-iktisadi yapısı transfer ve devlet denklestirme miktarlarını belirgin olarak etkilemektedir; bu da, bir enstitü mekanizması olarak Türkiye'nin transfer kuralının illerdeki sosyo-iktisadi farkılılıklara yönelik iyi çalıstıgını göstermektedir. Ayrıca siyasi partilerin transferler ve devlet denklestirmesi üzerinde belirgin bir etkisi gözlenmemistir. (ii) Bu çalısma, siyasi partiler ile yerel gelirler, harcamalar ve harcama yolu ile mali yerellesme arasında bir baglantı oldugunu da göstermistir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes whether the fiscal relations between the central and local governments of Turkey can be solely explained by socio-economic and demographic factors or the regional and political positions of cities also affect it. We use a balanced panel dataset consisting of all of the 81 cities of Turkey over the years 2008-2012. Our main dependent variables are transfers and government compensation. We define government compensation as the total government spending made in a city excluding local own revenues. Other fiscal aggregates such as local own revenues and expenditures, or fiscal indicators such as fiscal decentralization and financial independence, defined as the share of local governments spending financed by its own revenues, are also analyzed. Regression analysis and robustness tests showed the following: (i) Socio-economic structure of cities are significantly associated with the amount of transfers and government compensation; which means that the transfer rule of Turkey, as an institutional mechanism, is quite successful addressing regional socio-economic differences. Besides, there is no robust effect of political parties on the amount of transfers and government compensation. (ii) Our analysis also shows that there is a significant association between political parties and local expenditures, revenues, and expenditure decentralization.