Oyun ve kinetik heykel sanatı
Game and kinetic sculpture art
- Tez No: 523939
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Heykel Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Oyun, tarihi süreç içinde kavram olarak incelendiğinde, insan hayatındaki yeri ve önemi bakımından oldukça ilgi çekicidir. İnsanın tarihinden çok daha eskiye dayanan oyun olgusu, çalışmanın birinci bölümünde insanlık tarihi üzerinden iz sürülerek irdelenmiştir. Günümüzde, çoğunlukla çocuk etkinliği olarak nitelenen oyun, esasen insanın zihinsel ve fiziksel gelişimine katkısı bakımından yetişkinlik döneminde de işlevseldir. İçerisinde eğlenceyi barındıran ve gönüllü bir eylem olarak gerçekleştirilen oyun, kelime kökeni bakımından yarış kavramına dayanmaktadır. Tarihten bu yana, hayatı anlamlandırmak ve yaşamını sürdürebilmek için doğayı ve çevresini 'taklit' etmiş olan insanoğlunun, hayati yarış esnasında sergilediği davranışlar ve oluşturduğu sistemler, kültürün temelini oluşturmakta ve insanın doğrudan oyuncu karakterine işaret etmektedir. Günümüzde kapitalist sistemin egemenliğinde baskılanan insanın, oyun kurma potansiyelini kullanmadığına ve kendisine dayatılan oyunları oynamaya mecbur bırakıldığına şahit olmaktayız. Oysa ki toplumların ilerlemesini sağlayan teknoloji, bilim, sanat gibi temel alanlardaki inovatif yaklaşımlar, insanın oyun güdüsü ve merak duygusunun uzantısı olan yaratımlardan ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada teknoloji ve sanat ilişkisi, oyun temelinde ele alınmıştır. Endüstri Devrimi dahilinde ortaya çıkan sanat akımlarını incelediğimizde, oyun, bilim ve teknoloji ilişkisi özellikle kinetik sanatta açıkça gözlemlenmektedir. Çalışmada, 20. ve 21. yüzyılları kapsayan kinetik heykel örnekleri oyun bağlamında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
If explored as a concept in history, game is a highly attractive subject due to its position and importance in human life. Origins of game is older than the existence of humankind. The first chapter of this study focuses on the notion of game in human history. Game, defined mostly as an activity of children in our present day, is substantially functional in terms of the physical and mental progress of a person in adulthood. Concept of game contains amusement and is realized as a volunteer act, also is entomologically based on competition. In the competition of life through the history, the demonstrated behavior and constructed systems of humans by imitating the nature and their environment in order to survive and discover the meaning of life, creates the foundation of culture and refers directly to the playful character of human. We are witnessing that the human's potential of inventing games becomes idle in relation to the forced obligation to play the games which are imposed on them, under the pressure of the sovereignty of the capitalist system today. Whereas the innovative approaches in fundamental areas which drives the progress of societies, such as science, technology and art, emerge from the creations formed by human's motive of playing and sense of wonder. In this work, the relationship between the technology and art is addressed in the context of game. When we study the art forms appeared through the industrial revolution, the relation between game, science and technology can be evidently observed in kinetic art. In this study examples of kinetic sculpture in the 20th and 21st century examined in the context of game.