Badmintoncularda life kinetik antrenmanlarının bazı koordinatif ve bilişsel yetenekler üzerine etkisi
The effect of life kinetic training on some coordinative and cognitive abilities in badminton players
  1. Tez No: 752335
  2. Yazar: MUHAMMED ALİ KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERGÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Amaç: Badminton teknik ve taktik becerilerin, fiziksel, fizyolojik uygunluğun ve psikolojik gücün bileşiminden oluşan çok yönlü bir spordur. Bir çok beceriyi içinde barındıran karmaşık oyun yapısı nedeni ile müsabakaya hazırlık aşamasında her seviyeden oyuncu ve antrenör için büyük zorluklar oluşturmaktadır. Bu nedenle sporcu ve antrenörler performansı üst seviyeye çıkarmak için farklı antrenman yöntemlerine baş vurmaktadırlar. Bu yöntemlerden birisi de life kinetik antrenman metodudur. Bu çalışmanın amacı 10-14 yaş grubu elit badmintoncularda life kinetik antrenmanların gibi bazı koordinatif ve bilişsel yeteneklere etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmada ön-test son-test kontrol gruplu tam deneysel araştırma modeli kullanılmıştır. Çalışma grubu 20 elit badmintoncu ile aynı yaş kategorisinde bulunan ve herhangi bir spor geçmişi olmayan 10 gönüllü olmak üzere toplam 30 kişiden oluşmaktadır. Sporcuların seçiminde amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Sporcuların koordinatif yeteneklerini belirlemek için, filamingo denge, T çeviklik, numaralandırılmış sağlık topu, reaksiyon zamanı ve 10 metre sürat testleri uygulanmıştır. Badmintoncuların başlangıç, sürdürülebilir, sonlandırma ve genel dikkat yetenekleri burdon dikkat testi ile ölçülmüştür. Veri analizi için IBM SPSS 22 paket programı kullanılmış ve p0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Badminton is a versatile sport consisting of technical and tactical skills, physical, physiological fitness and psychological strength. Due to the complex game structure that includes many skills, it creates great difficulties for players and coaches of all levels during the preparation stage for the competition. For this reason, athletes and coaches resort to different training methods to maximize performance. One of these methods is the life kinetic training method. The aim of this study is to examine the effects of life kinetic training on some coordinative and cognitive abilities in elite badminton players aged 10-14. Material and Method: In this study, a full experimental research model with pre-test post-test control group was used. The study group consists of 20 elite badminton players and a total of 30 people in the same age category, 10 volunteers, without any sports background. Criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used in the selection of the athletes. In order to determine the coordinative abilities of the athletes, flamingo balance, T agility, numbered medicine ball, reaction time and 10 meters speed tests were applied. Badminton players' starting, sustaining, finishing and general attention abilities were measured with the bourdon attention test.