Ömer Ferid Kam'ın hayatı, eserleri ve vahdeti vücûd anlayışı
Ömer Ferid Kam's life, works and wahdat al-wujud understanding
- Tez No: 523968
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Ferid Kam'ın hayatı, eserleri ve vahdet-i vücûd anlayışını konu ettiğimiz tezimiz üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ferid Kam'ın hayatı ve eserlerine dair bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise eserlerinden ve makalelerinden ulaştığımız fikirleri ışığında tasavvuf anlayışını ve tasavvuf tarihine dair yaklaşımları ele alınmıştır. Tezimizin üçüncü ve son bölümünde ise Ferid Kam'ın vahdet-i vücûd anlayışı incelenmiştir. Sonuç, kaynakça ve ekler bölümleri ile tezimize son verilmiştir. Son dönemin, düşünür ve yazarlarından olan Ferid Kam, 1864-1944 tarihleri arasında yaşamıştır. Özellikle yaşadığı yüzyıla bakıldığında Osmanlı Devletinin yıkılışı, Cumhuriyetin kuruluşu ve tekkelerin kapatılarak birçok inkilâbın yaşandığı zor bir dönem olmasına rağmen Ferid Kam, kendisini yetiştirerek, dîn, edebiyat ve felsefe alanlarında kıymetli eserler kaleme almış, yakın tarihimizde derin izler bırakmıştır. Bu çalışmayla Osmanlının son döneminde eserleriyle tasavvufun irfânî boyutuna vurgu yapan; gerek makaleleri ve şiirleriyle gerekse kaleme aldığı eserlerle Osmanlı tasavvuf anlayışını yaşadığımız döneme nakleden Ferid Kam'ın irfânî geleneğe katkılarını ortaya koymayı amaçlıyoruz. Ekberî ve Mevlevî geleneğin irfânî mirasını yakından incelemiş olan ve özellikle Vahdet-i Vücûd adlı eserine yansıtmış olan müellifimiz, yaşadığı dönemde fikirleriyle vahdet-i vücûd düşüncesinin kuvvetli savunucularından olmuştur. Tasavvuf ehlini hakikate ulaşan irfân sahibi muhakkîkler olarak değerlendiren Kam, vahdet-i vücûd fikrini benimseyen sûfîlerin ise eşyanın hakikatine zevk ve şühûd yoluyla vâkıf olduğunu savunmuştur.
Özet (Çeviri)
Our thesis which is about Ferid Kam's life, works and wahdat al-wujudunderstanding is composed of three main parts. In the first part, information about the life and works of Ferid Kam is given. In the second part, approaches to Sufi understanding and Sufi history are discussed in light of the ideas we have obtained from his books and articles. In the third and last part of our thesis, Ferid Kam's understanding of wahdat al-wujud is examined. Our work ends with the conclusion, bibliography andattachments. Ferid Kam, a last period thinker and writer, lived between 1864 and 1944. The period in which he lived was a time when the Ottoman state was destroyed, the republic was founded, the tekkes (sūfī complexes) were closed and many revolutions were experienced. With this work, we aim to reveal the contributions of Ferid Kam, who has transported the Ottoman Sufi understanding to our period with his works, articles and poems, to the irfani (cultural) heritage. Our author, who has examined very closely the irfani heritage of the Ekberi and Mewlewi tradition and reflected in his work, especially Vahdet-i Vücûd, has been a strong advocate of the idea of wahdat al-wujud with his ideas in his lifetime. Kam, who regards the sufi people as“muhakkiks”that have reached the truth, has argued that the sufis who embraced the idea of wahdat al-wujud are acquainted with the truth of the realm through pleasure and gesture.