Ferit Kam'da varlık ve tanrı
Being and god in Ferit Kam
- Tez No: 540603
- Danışmanlar: PROF. DR. VAHDETTİN BAŞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada modernleşme sürecinin İslam âlemindeki etkilerine kısmen değinilerek bu değişim Ferit Kam'ın bakışıyla incelenmektedir. Ayrıca Ferit Kam'ın dini ve bazı temel felsefi konularla ilgili görüşleri ele alınmaktadır. Modernleşme hakkındaki değerlendirmeleri, hayatı, kişiliği, dini ve felsefi konulara bakış açısı incelenerek felsefesinin temel ilkeleri belirlenmeye çalışılmaktadır. Tasavvufi vahdet-i vücûd anlayışını benimseyen Ferit Kam'ın varlık anlayışı; ''Âlem'', ''Tanrı'' ve ''Ruh'' ana başlıkları altında ele alınmıştır. İlgili bölümlerde diğer düşünürlerin konuyla alakalı fikirlerine de değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in the perspective of Ferit Kam, this change is examined partly mentioning the effect of modernization processon Islamic world. Besides, his some opinions are discussed on religious and some fundamental philosophical subjects. Existence comprehension of Ferit Kam adopts mystical panteism; under the main topics which titled“universe”,“God”and“soul”are discussed and on information understanding, especially whose opinions about the source of information are avaluated. İn related parts, the opinions of some other thinkers on the same subject.