Ömer Ferit Kam'ın din ve felsefe anlayışı
Ömer Ferit Kam's understanding of religion and philosophy
  1. Tez No: 961000
  2. Yazar: BETÜL NUR ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez, II. Meşrutiyet döneminde yaşamış önemli düşünürlerden biri olan Ömer Ferit Kam'ın din ve felsefe anlayışını tarihsel, düşünsel ve kavramsal bağlamlarıyla incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma, dönemin sosyo-politik atmosferini dikkate alarak Kam'ın felsefi eğilimlerinin ve dini yaklaşımlarının şekillendiği fikrî zeminleri ortaya koymayı hedeflemiştir. Bu kapsamda, II. Meşrutiyet'in getirdiği özgürlükçü ortam, düşünce hareketleri ve felsefi tartışmalar bağlamında Ömer Ferit Kam'ın eserleri analiz edilmiştir. Tezin birinci bölümünde, II. Meşrutiyet'in sosyo-politik ve düşünsel ortamı ele alınmış, Ömer Ferit Kam'ın hayatı ve edebi kişiliği tanıtılmıştır. İkinci bölümde, Kam'ın İslam düşüncesine katkıları, akıl-nakil dengesi, inanç ve ibadet özgürlüğü ile dini çoğulculuğa bakışı değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise onun felsefe anlayışı metafizik, ontoloji, bilgi ve ahlak felsefesi gibi alt başlıklarla incelenmiş; özellikle din-felsefe ilişkisine dair yaklaşımı detaylandırılmıştır. Ömer Ferit Kam'ın hem dinî hem felsefî alanda sentezci bir tavır sergilediği, İslam düşüncesini modern meselelerle buluşturma çabası içerisinde olduğu tespit edilmiştir. Bu yönüyle Kam hem döneminin entelektüel iklimine hem de günümüz düşünce dünyasına önemli katkılar sunan özgün bir şahsiyet olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the religious and philosophical understanding of Ömer Ferit Kam, one of the prominent intellectuals of the Second Constitutional Era, within its historical, intellectual, and conceptual contexts. The study seeks to reveal the intellectual foundations that shaped Kam's philosophical inclinations and religious perspectives by considering the socio-political atmosphere of the period. In this framework, Kam's works are analyzed in the context of the liberal environment brought by the Second Constitutional Era, the ideological movements, and the philosophical debates of the time. In the first chapter of the thesis, the socio-political and intellectual environment of the Second Constitutional Era is discussed, and the life and literary personality of Ömer Ferit Kam are introduced. The second chapter evaluates Kam's contributions to Islamic thought, his approach to the balance between reason and revelation, freedom of belief and worship, and religious pluralism. The third chapter explores his philosophical understanding through subtopics such as metaphysics, ontology, epistemology, and moral philosophy, with a particular focus on his approach to the relationship between religion and philosophy. It has been determined that Ömer Ferit Kam adopts a synthesizing attitude in both religious and philosophical fields, and that he endeavors to reconcile Islamic thought with modern issues. In this regard, Kam is considered an original figure who made significant contributions both to the intellectual climate of his time and to contemporary philosophical discourse.