Dördüncü sınıf öğrencilerinin karar verme becerilerinin öğrenci ve öğretmen görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of decision making skills of fourth grade students according to student and teacher opinions
- Tez No: 524006
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada ilkokul öğrencilerinin karar verme becerilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırma ile karar verme becerisinin geliştirilmesinde yaşanan sorunlar ve mevcut durum; nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem ile kapsamlı bir biçimde incelenmek istenmiştir. Araştırmanın deseni Creswell ve Plano Clark'ın sınıflamasında yer alan“Yakınsayan Paralel Desen [The convergent parallel design]”olarak benimsenmiştir. Araştırmanın katılımcılarını; Eskişehir ilinde, dördüncü sınıfı okutmuş/okutan 9 sınıf öğretmeni ile farklı sosyo-ekonomik düzeyden toplam 1032 dördüncü sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme kullanılmıştır. Öğretmen katılımcıların seçiminde ise lisansüstü eğitim derecesine sahip olma koşulu aranmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan;“Öğrenci Kişisel Bilgi Formu”,“Karar Verme Becerisi Ölçeği”,“Karar Kurallarını Uygulama Testi”,“Seçimler ve Sonuçları Etkinliği”ve“Yarı-yapılandırılmış Görüşme”kullanılmıştır. Öğretmen görüşmelerinden elde edilen nitel veriler içerik analizi ile analiz edilmiş ve temalar altında başlıklandırılmıştır. Araştırmada öğrencilerden elde edilen nicel verilerle ise ilişkisel karşılaştırmalar yapılmış, bununla birlikte betimsel istatistik verilerine yer verilmiştir. Nitel ve nicel bulgular birleştirilerek bütüncül bir yaklaşımla tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to investigate the decision making skills of primary school students. In this study, problems in the development of decision-making skills and the current situation are examined in a comprehensive way through mixed method approach. The design of the research was adopted as“The convergent parallel design”, as in the classification of Creswell and Plano Clark. 9 classroom teachers and 1032 fourth grade students from different socio-economic levels participated in the research. Maximum variation sampling method was used to determine the participants of the study. When determining teacher participants, condition of having master's degree was stipulated. The data of the study were collected via“Student Personal Information Form”,“Decision Making Skills Scale”,“Applying Decision Rules Test”,“Choices and Consequences Activity”and“Semi-structured Interview”, all of which were developed by the researcher. Qualitative data that were obtained from teacher interviews were analyzed using content analysis and structured under themes. Relational comparisons were performed on the quantitative data that were obtained from the students who participated in the study. Qualitative and quantitative findings are combined and discussed in a holistic approach.