Argümantasyon temelli sosyobilimsel konu öğretiminin 7. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına, argümantasyon düzeylerine, karar verme becerilerine ve karar verme stillerine etkisi
The effect of argumentation-based socioscientific subject teaching on academic achievement, argumentation levels, decision-making skills, and decision-making styles of 7th grade students
- Tez No: 760027
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN SEVİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmanın amacı sosyobilimsel konularda argümantasyon temelli etkinliklerin öğrencilerin akademik başarılarına, argümantasyon düzeylerine, karar verme becerilerine ve karar verme stillerine etkisini araştırmaktır. Araştırma 12 hafta boyunca argümantasyon temelli etkinlikler kullanılarak yedinci sınıfta öğrenim gören toplam 23 öğrenci ile yapılmıştır. Çalışmada akademik başarıyı ölçmek için yedinci sınıf dördüncü üniteyi içeren“Maddenin Tanecikli Yapısı Başarı Testi”kullanılmıştır. Test 21 maddeden oluşmaktadır ve öğrencilere süreç öncesi ön test ve süreç sonrası son test olmak üzere iki farklı zamanda uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğrencilerin son testten aldıkları puanların ön testten aldıkları puandan yüksek olduğu ve bu farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Ayrıca süreç boyunca uygulanan etkinlikler üst düzey düşünme becerilerinin gelişimine katkı sağlamayı amaçladığı için testin taksonomik düzeylerinden olan problem çözme ve eleştirel düşünme becerilerinin gelişimini de pozitif yönde etkilediği dikkat çekmektedir. Argüman düzeyini ölçmek için“Argümantasyon Değerlendirme Rubriği”kullanılmıştır. Öğrencilerin etkinliklere verdikleri cevaplar rubriğe göre puanlanmıştır. Yapılan puanlamaları sonucunda öğrencilerin süreç içinde argüman ögelerini daha rahat kullandıkları, birçoğunun en az bir çürütücü yazabildiği görülmüştür. Karar verme becerilerini ölçmek için“Karar Verme Becerisi Değerlendirme Rubriği”kullanılmıştır. Öğrencilerin etkinliklere verdiği yanıtlar değerlendirilerek rubriğe göre puanlanmıştır. Öğrencilerin her iki rubrikten aldıkları puanlar doğrultusunda argüman düzeyleri ve karar verme becerileri arasındaki ilişkiye bakıldığında pozitif yönlü, çok yüksek ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Dolayısıyla etkinlikler aracılığıyla argüman düzeyleri yükselen öğrencilerin karar verme becerilerinde de olumlu yönde bir değişim olduğu görülmektedir. Öğrencilerin karar verme stillerini belirlemek için“Karar Verme Stilleri Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda argümantasyon etkinliklerinin rasyonel karar verme stili üzerinde olumlu yönde etkiye sahip olduğu görülürken sezgisel ve bağımlı karar verme stillerinin azalması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu görülüştür. Kaçınma ve kendiliğinden-anlık karar verme stilleri üzerinde ise anlamlı bir etkiye sahip olmadığı görülmektedir. Argümantasyon sürecinde öğrencilerden karar verirken araştırmalar yapmaları, veriler ve gerekçeler sunabilmeleri yani rasyonel bir şekilde karar verebilmeleri beklenmektedir. Analizi yapılan etkinliklerin sonuçlarının amacına ulaştığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of argumentation-based activities on socioscientific issues on students' academic achievement, argumentation levels, decision-making skills, and decision-making styles. The research was conducted with 23 seventh-grade students using argumentation-based activities for 12 weeks. In the study, the“Particulate Structure of Matter Achievement Test”, which includes the fourth unit of the seventh grade, was used to measure academic achievement. The test consisted of 21 items and was administered to the students at two different times: pre-test before and post-test after the process. The obtained data were analyzed with the SPSS package program. As a result of the research, it was seen that the scores the students got from the post-test were higher than the scores they got from the pre-test, and this difference was significant. In addition, since the activities applied throughout the process aim to develop high-level thinking skills, it is noteworthy that the test positively affects the development of problem-solving and critical thinking skills, which are taxonomic.“Argumentation Evaluation Rubric”was used to measure the level of argument. The answers given by the students to the activities were scored according to the rubric. As a result of their scoring, it was seen that the students used the argument elements more easily in the process, and most of them could write at least one rebuttal.“Decision Making Skill Assessment Rubric”was used to measure decision-making skills. The answers given by the students to the activities were evaluated and scored according to the rubric. Considering the relationship between the students' argument levels and decision-making skills in line with the scores they got from both rubrics, it was seen that there was a positive, very high, and significant relationship. Therefore, it is seen that there is a positive change in the decision-making skills of the students whose argument levels increase through the activities. The“Decision Making Styles Scale”was used to determine the decision-making styles of the students. The scale was applied as a pre-test and post-test. As a result of the analysis, it is seen that argumentation activities have a positive effect on rational decision-making style, while it has a positive effect on the reduction of intuitive and dependent decision-making styles. It is seen that it does not significantly affect avoidance and spontaneous decision-making styles. During the argumentation process, students are expected to do research, present data, and reasons, and make a rational decision. It is thought that the results of the analyzed activities have achieved their purpose.