Basketbol izleyicisinin salona gitme nedenleri: Anadolu Efes Spor Kulübü örneği
The reasons that basketball fans watch the games in the arena: Anadolu Efes Sports Club example
- Tez No: 524012
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, endüstriyelleşen sporda basketbol izleyicisinin salona gitmek için aldıkları kararları etkileyen faktörleri Anadolu Efes Spor Kulübü'nün taraftar davranışları üzerinden belirlenmesidir. Çalışmada amaçlanan sonuçlara ulaşmak için keşifsel bir araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Bunun sonucunda Anadolu Efes Spor Kulübü maçlarını en az bir kere canlı bir şekilde salonda izlemiş olan izleyicilerle önce nitel sonrasında da ise buradan çıkan sonuçlardan da beslenerek nicel araştırma yapılmıştır. Her iki araştırmada da kulübün taraftar kitlesini kapsayıcı demografik dağılım tercih edilmiş olup aynı zamanda kitle, sezonluk kombine bilet sahiplerini ve bilet alarak gelen izleyicilerini de kapsamıştır. Bu çalışma sonucunda, salonun içerisindeki konforu etkileyen tüm etkenlerin önemli olduğu anlaşılmıştır. İzleyicilerin, spor kulüplerine duydukları aidiyetin katılımı etkilediği görülmüştür. Maç gününde, tesisin içinde veya dışında, planlı veya plansız sosyalleşmeyi etkileyecek imkanların olmasının izleyicilerin katılımına etki yaptığı belirlenmiştir. Takımın, antrenörünün, yıldız oyuncu sayısının ve de takımın genel sportif başarısının izleyicilerin maçları salonda izlemelerini etkileyen bir neden olduğu anlaşılmıştır. Çalışmada ayrıca maç gününde salona gelen izleyicilere sunulan eğlence aktivitelerinin katılımı etkileyen bir faktör olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to specify the factors that affect the attendance decisions of basketball audience over the behaviours of Anadolu Efes Sports Club fans. To reach the goals of this study, interventional research is prefered. Hence, first, a qualitative research is conducted with the groups that attended an Anadolu Efes Sports Club game at least once. With the contribution of the qualitative research, a quantitive research is conducted with the groups both the season ticket owners and the single-game ticket buyers. The study has revealed that all of the reasons affect the comfort in the arena are important. Also, it is also seen that the loyalty of the fans influences the attendance. It is determined that the opportunities affect planned or unplanned socialization inside and outside of the arena have an effect on the attendance decision. The study has revealed that the coach, numbers of star players and success of the teams affect the attendance. It is also found that the different entertainment activities offered during the game day have an effect on the attendance decision.