Güzide Gülpınar Taranoğlu'nun hayatı, sanatı ve eserleri
The life, art and writtings of the Guzide Gulpinar Taranoglu
- Tez No: 524036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Güzide Taranoğlu, Cumhuriyet Dönemi Türk Edebiyatının önemli kadın temsilcilerindendir. Çağdaş şiirle halk şiirini birleştirerek Milli Edebiyat anlayışını ön plana çıkaran Taranoğlu, Gülpınar dergisini 30 yıl aralıksız yayımlayarak ismi duyulmamış çok sayıda şair ve yazarın tanınmasını sağlar.?Merhaba Dostum? adlı eseriyle Türk edebiyatına merhaba diyen Güzide Taranoğlu'nun salt ?sanat için sanat? anlayışını benimsemez. Genellikle aşk, özlem, zaman, ölüm gibi temaları işler. Ancak sosyal mevzulara da eğilir. Taranoğlu, güzel eserler vermek amacını güder. Fakat eserlerinde topluma hizmet etme amacı da vardır. Çalışmaları amatörcedir.Bilal Bey, Güzide Taranoğlu'nun ilhamının kaynağı, kendi deyimiyle mayasıdır. Ancak o, yaşadığı her olaydan, gördüğü her şeyden ilham alır. Bazen etkilendiği olaylarda kendini o kişilerin yerine koyar.Güzide Taranoğlu'nun Türk modern şiirine ürünleriyle yeni bir ses getirmiştir. Açık, sade ve anlaşılır bir dil kullanan şairin, dili halk diline yaklaşır. Şiirlerinde halkın kullanmadığı sözcükleri görmek mümkün değildir. Milli edebiyat döneminde başlayan ?Yeni Lisan? anlayışının takipçisidir.Taranoğlu, sanatta ideolojiye yer vermez. Sanatın, ideolojilere teslim edilemeyecek kadar kutsal olduğuna inanır. Buna rağmen Milli Edebiyat görüşünün hâkim olmasını amaçlar.
Özet (Çeviri)
Güzide Taranoğlu is the one of the important women poet in Cumhuriyet Period. She combines contemporary poem and folk poem.according to her, National Literature is important. She had been published Gülpınar magazines aproximately 30 years without any break. That magazine familiriazed many young poets and writers.With the help of the ?Merhaba Dostum?, Güzide Taranoğlu rised to prominence. She hugs both ?art is for art? and ?art is for public?. She does work generally about themes of love, miss, death, time. The most important aim of her is to give advise all people. But she heeds aesthetic. Bilal Bey is the source of inspration of Güzide Taranoğlu. But, she is inspired by anything.Güzide Taranoğlu is the innovative poet in the Modern Turkish Literature. Hers literary style is original. Hers literary language are simply and bare. She used folk language. She is pursuer of“Yeni Lisan”movement. Taranoğlu has disregarded ideology i hers poetries and Gulpinar. Because, according to her, art is spiritual. But, her aim is to achieve dominating National Literar.