Social media and influencer marketing: A bibliometrix analysis between 2020-2024 on web of science core collection database
Sosyal medya ve ınfunencer pazarlama: 2020-2024 yılları arasında bilim çekirdek koleksiyon veritabanı üzerinde bıblyometrix bir analiz
- Tez No: 901642
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma, titiz bir bibliyografik yaklaşım kullanarak 2020'ten 2024'e kadar sosyal medya ve influencer pazarlamasının genişlemesi ve etkisinin kapsamlı bir analizini sunmaktadır. Araştırmada Web of Science Core Collection Veri Tabanından elde edilen veriler kullanılmıştır. Bu çalışma, Facebook, Instagram ve TikTok gibi platformların pazarlama taktiklerinin yanı sıra kültürel ve toplumsal kalıplar üzerindeki etkisini incelemektedir. Çalışma, sürekli değişen bu disiplinde önemli kalıpları, önde gelen yazarları ve yeni konuları ortaya koymaktadır. Temel vurgu, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriğin artan önemi ve etkileyici kişilerin kamu tutumlarını ve kültürel normları değiştirmedeki gücü üzerinedir. Araştırma, bu ilişkilerin değerlendirilmesi yoluyla teknoloji, medya ve toplum kavşağını incelemekle ilgilenen akademisyenler, kültürel analistler ve profesyoneller için faydalı bilgiler sunmaktadır. Sonuçlar, sosyal medyanın modern toplum üzerindeki önemli etkisini vurgulamakta ve dijital medya araştırmaları alanında gelecekteki akademik incelemeler için önemli bir temel teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study provides a thorough analysis of the expansion and effect of social media and influencer marketing from 2020 to 2024, using a rigorous bibliographic approach. The research utilizes data obtained from the Web of Science Core Collection Database. This study examines the impact of platforms such as Facebook, Instagram, and TikTok on marketing tactics as well as cultural and societal patterns. In this ever-changing discipline, the study reveals significant patterns, prominent writers, and new subjects. The primary emphasis is on the growing significance of user-generated content and the power of influencers in changing public attitudes and cultural norms. The research offers useful insights for academics, cultural analysts, and professionals interested in examining the junction of technology, media, and society through the evaluation of these relationships. The results highlight the significant impact that social media has on modern society and serve as an important basis for future academic investigations in the field of digital media research.