Toplam kalite yönetiminde liderlik davranışları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki
The relationship between leadership behaviors and organizational commitment in context of total quality management
  1. Tez No: 524058
  2. Yazar: EMEL ÖZUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÖZÇAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Esenyurt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Örgütlerde yöneticilerin liderlik davranışları günümüzde örgütlerde personelin verimlilik ve motivasyonunda önemli bir faktördür. Günümüzün modern lliderlik davranışlarını sergileyen yöneticiler çalışanları güdüleyerek ortak hedefler etrafında bileştirebilirler. Yöneticilerin sergilediği liderlik davranışları çalışanların devamlılığı üzerinde etkili olmaktadır. Bu araştırmanın amacı liderlik davranışları ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla İstanbul ilindeki ihracat yapan 10 firmada çalışanlardan 101 kişiye anket uygulanarak sonuçlar SPSS 22 programında değerlendirilmiştir. Analiz sonucunda liderlik davranışlarıyla örgütsel bağlılık arasinda pozitif yönlü anlamli ilişki saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Leadership behaviors of managers in organizations are an important factor in the efficiency and motivation of personnel in organizations today. Managers who demonstrate today's modern leadership behaviors can mobilize employees around common goals. The leadership behaviors displayed by the managers are influential on the continuity of the employees. The aim of this research is to investigate the relationship between leadership behaviors and organizational commitment. For this purpose, a questionnaire was applied to 101 individuals selected from 10 firms working in Istanbul and the results were evaluated in SPSS 22 program. As a result of the analysis, there was a positive positive relationship between leadership behaviors and organizational commitment.