Küreselleşme sürecinde Türkiye'de işgücünün yapısal değişimi: Küresel aktörlerin rolü
Structural changes of labor in the process of globalization in Turkey: The role of global actors
  1. Tez No: 524062
  2. Yazar: YUNUS EMRE GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DELİCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Küreselleşme bütün dünyayı etkisi altına almış bir süreçtir. Bu süreç kimi devletlere fayda sağlamışken kimisinin ise makro ekonomik dengelerini şaşırtarak inişli çıkışlı bir seyir izlemesine neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı küreselleşme sürecinin Türkiye'deki işgücünü nasıl ve ne şekilde etkilediğini nedenleri ile birlikte ortaya koymaktır. Söz konusu amaç için küresel aktörler olan Dünya Bankası, Dünya Ticaret Örgütü ve IMF ile Türkiye'nin kurduğu ve yasal düzlemlerde gerçekleşen 1980 sonrası ilişkiler, bir tarih akışı içerisinde ele alınmıştır. 1980 sonrasında yaşanan tüm bu ilişkilerin esasında fiyat istikrarı, liberalleşme ve özelleştirme şeklinde üçlü bir ana çatı altında birleşen politikalar etrafında şekillendiği ortaya konularak, bu politikalar sebebiyle yapılan düzenlemeler veya ortaya çıkan durumlar neticesinde işgücünün nasıl ve ne şekilde etkilendiği, istatistiki verilerden de faydalanılarak gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a process that has taken the whole world into its impact. While this process is useful for some states, it has caused some others adverse effects which distorted their macro economical balances. The aim of this study is to explain how and in what way the globalization process effects the labor in Turkey with its reasons. For the mentioned purpose global international institutions such as World Bank, World Trade Organization and IMF and post 1980 Turkey-based establishments have been explained at a historical course. It is tried to show all these relationships experienced after 1980 were shaped around policies of price stability, liberalization and privatization and how these policies affected the labor.