Globalleşme sürecinde Türkiye'de işçi sendikalarının sosyal faaliyetleri
On the process of globalization the social activities of labour unions in Turkey
  1. Tez No: 92744
  2. Yazar: HAMZA ERSİNADIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
ÖZET Globalleşme süreci içerisinde en etkili değişim çalışma hayatında meydana gelmiştir. Enformasyon teknolojisi olarak adlandırılan ve bilgisayar, iletişim ve mikro elektronik teknolojileri de kapsayan teknolojik gelişmeler başta olmak üzere, izlenen liberal ekonomi politikaları ve dünyada sınır tanımaz şekilde yaşanan ve hızı sürekli artan korkunç rekabet, endüstri ilişkilerini ve endüstri ilişkilerinin en önemli taraflarından biri olan işçi sendikalarını ve fonksiyonlarını da derinden etkileyerek; bir taraftan onlara üye ve güç kaybettirirken, diğer taraftan geleneksel faaliyet alanlarının dışına çıkmaya zorlamaktadır. Bu değişim süreci içerisinde kitlesel üretimin azalması, işyerlerinin orta ve küçük işletmelere dönüşmesi, emek yoğun çalışma yerine bilgi yoğun çalışmanın ikame edilmesi, işgücünün yapısının değişmesi, işyerlerinde esnek çalışma şekillerinin yaygınlık kazanması ve vasıflı işçiliği ön plana çıkarması, giderek yaygınlaşan sendikasızlaştırma yöntemleri ile insan kaynakları sisteminin işletmelerde yaygınlık kazanması, kadın ve çocuk işgücünün çalışma hayatına daha fazla katılması gibi faktörler sendikaların varlığını oluşturan üye sayılarını hızla azaltırken, onların teşkilat yapılarını etkilemekte, sarsmakta ve önemli ölçüde kan kaybetmelerine sebep olmaktadır. İşte yirminci yüzyılın sonunda yaşanan değişimden sanayileşmiş batılı ülkelerin çalışanları farklı farklı etkilenmişlerdir, işyeri düzeyinde dayanışmaya, işbirliğine, barışçı çözümlere ve ortak menfaatlere ağırlık veren, işyeri organizasyonunda ve üretim sürecinde katılımı sağlayıp uygulayabilen ve faaliyetlerini çeşitlendirerek, sosyal faaliyetlerini üst düzeyde yoğunlaştırıp hayata geçirebilen; üyelerine toplu iş sözleşmesi dışında da bir takım ekonomik ve sosyal hak ve menfaatler temin eden sendikalar sürekli güçlenerek, teşkilatlarını cazibe merkezi haline getirebilmişlerdir. Yani işyeri içinde ve işyeri dışında sosyal faaliyetlere önem verip, başarılı bir şekilde uygulayabilen sendikalar, globalleşme277 olgusunun getirdiği olumsuzlukları bertaraf ederek, üye sayılarını önemli ölçüde artırmışlardır. Ancak, işçi-işveren-devlet ilişkilerinin çatışmaya dayandığı ve sınıf sendikacılığının birinci planda tutulduğu ülkelerde, sendikaların gerçekleştirdikleri sosyal faaliyetlerinde yetersizliği dikkate alındığında, bu ülkelerde sendikalar sürekli üye ve güç kaybetmektedirler. 1970'lerde başlayan sendikaların gerileme süreci, globalleşmenin getirdiği yeni şartlara adaptasyon sağladıkları ölçüde durdurulmuştur. Çünkü, bu süreç içerisinde sendikalar geleneksel faaliyetlerini terk ederek, fonksiyonlarını yeniden tanzim etmektedirler. Dünyada yaşanan bu değişim Türk sendikal hareketini de farklı bir şekilde etkileyeceğinden şüphe etmemek gerekir. Bu etki gelişmiş batı ülkelerinin sendikalarından daha fazla hissedilebilecektir. Çünkü, global faktörlere ilave olarak.Türk sendikal hareketin yapısal problemlerinin de büyük olması bu etkiyi arttırabilecek gibi görünmektedir. Global şartların etkileri Türkiye de yeni hissedilmeye başlamıştır. Türk sendikal hareketi, dünya sendikal hareketinin geçirdiği tecrübelerden de dersler çıkararak; yapısal problemlerini süratle gidermeli ve global rekabete hazır hale gelebilmeliler. Bundan sonra Türk sendikal hareketi var olmak ve varlıklarını kuvvetlendirmek için, yeniden yapılanmak, sorumlu sendikacılık ilkesi çerçevesi içerisinde, hizmet sendikacılığı anlayışıyla sürekli alternatif üretmek ve faaliyetlerini çeşitlendirerek, tüm çalışanlar ve üyeler için cazibe merkezi haline gelmek mecburiyetindedirler. Üyelerine toplu iş sözleşmesi dışında da ayrıca bir takım ekonomik ve sosyal hak ve menfaatler elde etmenin yollarını aramalılar. Bu yollar da sürekli ve etkili sosyal faaliyet uygulamalarından geçmektedir. Sosyal faaliyetlerin uzun ve zahmetli faaliyetleri, risk almayı gerektirmesi sendikaları bu alanlara fazlaca yöneltmemişse de, bundan sonda Türk sendikal hareketi de şimdiye kadar ihmal ettiği sosyal faaliyetlere yönelmeli, risk almalı ve başarılı sosyal faaliyetleri hayata geçirmelidirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the globalization process the most efficient changes are occured in the working-life. Especially the innovations in the communication technology, free marketing economy and competition, influenced unions and industrial-relations system in the world. That's why unions had lost members and they had faced new problems. These problems had enforced unions to abandon traditional activities. New problems of industrial relations in the process of globalization are shown as follows : ? Reducing in the mass production. ? Tends to transformation of organizations into middle or small size. ? To use enformation technologies devices (computer etc) in the product process and organizational management. ? To spread flexibil production and organization, ? Spreading of flexibil working styles in the organization. ? Arising women and child working force in the product process. In the last years of the 21,st Century there has been different affects on working life and workers in Western Developed Countries. ? Unions and workers can participate management of organizatian and production. ? Unions and employer solved the problems of globalization and Industrial relations together. ? Unions provided the social security for their members, except the collective agreement. This means that the unions in the West ein countries had taken care of social security at the outside of workplace. So they stopped the destroying negative effects of globalization process. Therefore they can keep their members in the union.But in the some of countries where industrial relations based on conflict and the unions called ideologial unions or class-unions had lost strength and members a lot. The regression of unionism which had started in 1970's, were stopped by unions. Because they could able to adapt theirselves towards globalization. They could stopped new problems, new symptoms of globalization. In this process unions abandoned some traditional roles and policies In the industrial relations. It is clear that this transformation or changes in the industrial relations and new competitive marketing economy affected Turkish Unions of course. This affects can still force Turkysh Unions; because Turkish Unions have some structural problems. Turkish Unions can provide very important experiments of industrial relations in the world. They should repair structural problems and be ready for the global competition. The West can be laboratory for the Turkysh Unions. In the other words Turkish Unions must find the new ways and policies to survive. Other wise new problems absolutely can force and press Turkish Unions. Turkish Unions must tend to new social and economical activities. So they must establish social security system for members or should focus on the social facilities that they neglected before and should take risk, to realize the successful social facilities and policies.