Ekonomik finansal ve politik risklerin doğrudan yabancı sermayeler üzerindeki etkisi: Türkiye için ampirik bir uygulama
Effects of economic financial and political risks on direct foreign investmenst: An empirical application for Turkey
- Tez No: 524068
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Günümüz ekonomilerinde doğrudan yabancı sermayenin ekonomideki rolü önemlidir. Bununla beraber yatırımlar ve riskler karşılıklı olarak ekonomik yapıya bağlı olarak etkileşim içerisindedirler. Özellikle gelişmekte olan ekonomilerde yabancı sermaye yatırımları ekonomide anlık ivmeler yaratarak piyasalarda istihdam ve üretimi sağlama görevi üstlenmektedirler. Çalışmada yabancı sermaye yatırımları teorik çerçeve ve tarihsel gelişim başlıkları altında verilerle ayrı ayrı incelenmektedir. Gelişmekte olan ülkeler yabancı sermaye yatırımları doğrultusunda daha da büyüyebilirler. Buna dayanarak ülke ekonomileri de bir büyüme stratejisi olarak yabancı sermaye yatırımları çekme politikaları izlemişlerdir. Çalışmada yabancı sermaye yatırımları bağımlı değişken olarak ele alınırken; ekonomik, finansal ve politik risk çeşitleri bağımsız değişken olarak ele alınmıştır. Çalışmada bu risk çeşitlerinin teorik çerçevesine ve gelişimine yer verilmiştir. Çalışmanın amacı; ekonomik, finansal ve politik risklerin yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkilerinin ve bu değişkenler arasındaki ilişkisinin ayrı ayrı gözlenmesidir. Buna yönelik olarak edilen veriler ışığında çalışmanın üçüncü bölümünde bir zaman seri analizi yapılmış mevcut ilişki yüzdeleri yapılan zaman serisi analizi ile de ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's economy, the role of direct foreign capital in the economy is important. However, investments and risks interact interactively depending on the economic structure. Especially in emerging economies, foreign capital investments are responsible for providing employment and production in the markets by creating momentum in the economy. Foreign capital investments in the study are examined separately under the headings of the theoretical framework and historical development. Developing countries can grow even more in the direction of foreign capital investments. Based on this, the country's economies have also pursued foreign capital investment attraction policies as a growth strategy. Investments with foreign capital in the study are considered as dependent variables; economic, financial and political risk types are considered as independent variables. The study included the theoretical framework and development of these risk types. Purpose of the study; economic, financial and political risks on foreign investment and the relationship between these variables. In the third part of the study, which is based on this data, a time series analysis was performed and the current relationship scores were also put in the time series analysis.