Sağlık kurumları finansal tablo analizlerinde kullanılabilecek anahtar finansal oranların belirlenmesi: Bir performans endeksi önerisi
Determination of key financial ratios that can be used in the financial statements analysis of the health institutions: A performance index suggestion
  1. Tez No: 524092
  2. Yazar: ŞAFAK KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ PARLAYAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Finance, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Son yıllarda sağlık sektöründe yaşanan gelişmeler profesyonel finansal yönetimin önemini artırmıştır. Artan önemle birlikte karar vericilerin ihtiyaç duyduğu finansal bilginin kapsamı da genişlemiş, bu nedenle finansal sonuçların değerlendirilmesinde farklı yöntemlerden yararlanma gereksinimi de artmıştır. Bu gelişmelerden hareketle çalışmada, Sağlık Bakanlığı'na bağlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarının finansal tablolarından yararlanılarak anahtar finansal oranların belirlenmesi ve bu oranlar ile endeks düzeyinde finansal performansların karşılaştırılması hedeflenmiştir. Çalışma amacı doğrultusunda örneklem seçilmeden evren olarak belirlenen ikinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarının tamamına ilişkin verilere ulaşılmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda 930 sağlık kuruluşunu 502'sine (%54) ait finansal tablolardan yararlanılarak oran analizi yöntemi ile finansal oranlar hesaplanmıştır. Çalışmada, 2015-2016 dönemi gelir tabloları ve bilançoları ile 2016 yılı bütçe gerçekleşme tablolarından yararlanılmıştır. Anahtar oranların belirlenebilmesi için sağlık kuruluşlarının finansal tablolarında yer alan bakiyelerin tutarlı ve anlamlı olarak yorumlamaya elverişli olması göz önünde bulundurulmuştur. Endeks düzeyinde finansal performansların karşılaştırılması için Bulut Performans Endeksi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre“mali yapı”oranlarının kullanılması ve yorumlanmasının mümkün olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte karlılık, verimlilik, likidite ve büyüme oranları ile birlikte bütçe gerçekleşme oranlarından da yararlanılarak oluşturulan toplam 21 oran anahtar finansal oranlar olarak değerlendirilmiştir. Buna ek olarak Bulut Performans Endeksi yöntemi ile farklı finansal performans endeksi düzeylerinde elde edilen sonuçların birbirinden farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak ileride yapılacak olan çalışmalarda finansal oranların çeşitlendirilmesi ve endeks düzeyinde finansal performans karşılaştırmalarında Bulut Performans Endeksi yönteminden yararlanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, developments in the health sector have increased the importance of professional financial management. With increasing the importance, the scope of financial information needed by decision makers has expanded, and the need to utilize different methods in assessing financial results has also increased. Herewith in this study, it is aimed to determine the key financial ratios by using the financial tables of the secondary and tertiary hospitals affiliated to the Ministry of Health and to establish the financial performance index with these ratios. It was tried to reach the data about the totality of the secondary and tertiary hospitals determined as universe without sampling in the direction of the study purpose. In this context, the financial ratios were calculated by using ratio analysis method by using 502 (54%) financial statements of 930 health institutions. In the study, income statements and balance sheets of the period of 2015-2016 and the budget realization tables of the year 2016 were utilized. It has been taken into consideration that the amounts in the financial statements of the health institutions can be interpreted consistently and meaningfully in order to determine the key rates. The Bulut Performance Index method was used to compare financial performance at the index level. According to research findings, it has made inference that the use and interpretation of“financial structure”ratios is not possible. At the same time, a total of 21 ratios formed by using profitability, productivity, liquidity and growth rates as well as budget realization rates were evaluated as key financial ratios. In addition, the Bulut Performance Index method results were differently resulted at different financial performance index levels. As a result, it is suggested that diversification of the financial ratios and to use the Bulut Performance Index method for financial performance comparisons at the index level in the future studies.