Kur'an'da mümin-münafık psikolojisi ve sosyal hayattaki yansımaları
Believer and hypocrite psychology in the Qur'an and their reflections on social life
- Tez No: 524109
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Tek yaratıcı Allah'tır. Allah, insanı bu dünyaya denemek için göndermiştir. Bu imtihanda başarılı olmanın kriteri ise, Kur'an'ı Kerim'e ve Sünnete göre bir yaşam sürebilmektir. İnsan, bu iki kaynağın rehberliğine ihtiyaç duyar. Bu nedenle amacı insanlara rehberlik etmek olan Kur'an, Mümin ve münafığın bazı özelliklerini açıklar. Olumlu karakterli olanlar övülürken olumsuz karakterli olanlar da kınanır. Kur'an'da insanın huzur içinde yaşama arzusu ve yaratıcıya boyun eğme isteği olarak adlandırılan iman, birinin gerçekliğini doğrulamak ve bilmek demektir. Hem kendini hem de çevredekileri huzur, güven ve sükûn hisleriyle yaşatmak şeklinde değerlendirilebilecek olan iman ve taşıyıcısı Mümin, aynı zamanda Allah'ın yeryüzünde arzu ettiği insan tipinin ortaya çıkmasını gerçekleştiren, Allah'ın birliğine, İslam'ın bütün hükümlerine içten inanan, inandığı bu esasları pratiğinde ortaya koyan ve bu yolda yaşayarak diğer insanlara ulaştırmaya gayret gösteren, mücadele eden kişidir. Yine bu çalışmamızda, münafık bir yapıya sahip olmanın, insanı dünyada ve ahirette nasıl izole edeceğini, ahirette, dünyada yaptıklarına pişman olacaklarını, bu pişmanlığıın onlara fayda vermeyeceğini vurguladık. Negatif bir kişiliğe sahip olan bu insanlar, kendilerine yapılabilecek herhangi bir öneri ve tavsiyeyi kabul etmezler. Diğer insanları umursamadan bir hayat sürerler. Kendileriyle aynı konumda olanlarla arkadaşlık kurarlar. Diğer müminlerle aynı ortamda yaşamaya tahammül edemezler. Ama böyle bir hayat Allah tarafından kabul edilmez. Bu nedenle, onlar Allah tarafından sevilmezler. Diğer insanlar tarafından çok fazla sevildikleri söylenemez. Kuran'da açıkça ikiyüzlülük affedilemez bir günahtır. Bunun için Kur'an'da, münafıkların cehennemin en alt tabakasında/seviyesinde olduğunu görürüz.
Özet (Çeviri)
The only creative is God. God, has sent human to test world for exam. The criterion for success in this exam can live according to the Holy Qur'an and the Sunnah. People, are in need of guidance of these two resources. The Qur'an, whose purpose is to guide people, explains some of the characteristics of believer and hypocrite for this purpose. Those who have positive characters are praised, while those who have negative characters are condemned. İn the Qur'an, people's desire to live in peace and submission to the creator is called the faith. The faith, means to verify the truth of someone's. The faith could be seen as to provide with serenity, peace and calmness both for himself and the others. The believer who is the bearer of belief is the person who represents on the earth the model personality that is willed by God. This belief, should give direction to his all life. All provisions of Islam Allah Union believing sincere believer he believes that the Fundamentals of laying down and living this way in practice for other people is a person struggling, working to deliver. Again, this study, we have emphasized how having an hypocrites structure will isolate the person both in this world and in the Hereafter. In the Afterlife, they will regret what they have done in the world. But these regrets will not benefit them. These people who have a negative personality, cannot accept any suggestions and advice that can be made to them. They live a life without caring about other people. They make friendship with those who have the same position as themselves. They cannot stand being in the same environment with other believers. But a life like this will not be accepted by the God. For this reason, they are not loved by God. It cannot be said that they are loved by other people as well too much. İt is clearly given in the Qur'an that hypocrisy is an unforgivable sin. In the Qur'an, we see that hypocrites lies in the bottom of hell.