Kur'an'da münafıklara karşı psikolojik mücadele
The argument against the hypocritos at the Quran
  1. Tez No: 536852
  2. Yazar: FERİT AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Kur'an'ı Kerim insanlığın kurtuluşu için şüphesiz mucizevî bir kitaptır. Bu kitap aynı zamanda Tevhid inanç sistemi üzerine inşa edilmiştir. Bu sistemin nihai amacı, Alah'a ve peygambere inanan ve hayat tarzlarını bu değerler üzerine inşa eden kimseleri, karşılığı ebedi cennet olan sonsuz nimetler, en önemlisi Rablerinin razı olduğu müttakilerden olma şerefini kazandırmaktır. İnsanlar Kur'an'da, inançları bakımından inanlar, inanmayanlar ve münafıklar olarak tanımlanırlar. Kur'an Allah'a inanan kimseleri mümin, inanmayanları kâfir, bu iki grubun dışında kalan, belirli istikametleri olmayan kimseler içinde münafık nitelemesinde bulunur. Bu araştırmamızda Kur'an'ın sert eleştirilerine muhatap olan, münafıkları ele aldık. Bu araştırma da aynı zamanda Kur'an'ın münafıklara karşı yürüttüğü psikolojik mücadele yöntemini, aksiyonel Kur'an hitabını anlamaya çalıştık. Bununla birlikte psikolojik mücadelenin sahadaki kahramanları olan Hz. Peygamber ve ashabının fedakârlıklarını anlatmaya gayret gösterdik.
Özet (Çeviri)
The Quran is without doubt a miracle book for salvation of humanity. This book is built on the belief system of Tawhid. The ultimate aim of this system is to give the ones who believe in Allah and the Prophet and build their lifestyles on these values, the honour of being of which retribution is the eternal heaven, endless blessings and most importantly being the ones of whom Allah is consent. People are defined in the Qur'an in terms of their beliefs as believers, unbelievers and munafiqs. The Qur'an describes those who believe in Allah as believers, those who don't believe in Allah as unbelievers, also, outside of these two groups, for those who don't have specific directions as munafiqs. In this research, we handled the Hypocrites who were exposed to diatribes of Quran. At the same time, we tried to understand the psychological battle method that Quran declares against the Hypocrites, and the flow of Quran declamation. Also we tried to explain the sacrifice of the Prophet and his companis who were heroes in the field of the psychological battle.