Din eğitimi açısından Kur'an'a göre münafıklık kavramı
Hypocrisy conseption according to the Qur'an at the view of religion education
- Tez No: 221862
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Religion, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yüce Allah (c.c), insanları inançlarına göre üç kısma ayırmıstır: Allah'a inanan birinci grup insanlar ?mümin? olarak adlandırılırlar. Allah'ı inkâr eden ikinci grup ?kâfirler?dir. ?Münafık? olarak adlandırılan son grup ise, iman ile imansızlık arasında bocalayanlardır. ?Münafık? ismi, Arapçada ?tünel? manasına gelen ?en-nefak? kelimesinden gelmekte olup içi tünel gibi olan, kararsız, sahsiyet parçalanması yasayan insanı ifade eder. Onun bu özelligi bütün davranıslarını etkilemis, hayatı boyunca her isinde kararsız ve ikiyüzlü olmasına sebep olmustur. Parçalanmıs sahsiyeti geregi münafık, birtakım psikolojik, ahlâki ve sosyolojik davranıs bozuklukları gösterir. Iman ve ibadet hayatı temelde saglam degildir. Bunun sonuçlarıyla ahirette karsılastıgında pisman olacak ama bunun bir faydası olmayacaktır. Nifak duygusu son derece karmasık bir yapıya sahip oldugundan bu duygunun tespiti ve egitilmesi güçtür. Burada din egitimcilerine büyük görev düsmektedir. Çünkü münafık karakterli insanlar, her zaman muhakkak var olacaktır. Amaç, münafıgın nifak duygusunu egitmektir. Bu yüzden Kur'an'ın bahsetigi birtakım metotları bu yolda kullanmamız gerekirr. Bu sürecin sonunda, basarısız sonuçların da basarılı sonuçlar kadar muhtemel oldugunun farkında olmalıyız. Basarısızlık durumunda yapılacak tek sey, sonucu Allah'a bırakmaktır.
Özet (Çeviri)
Mighty Allah (c.c), sorts people into three groups according to belief. First group of people who believe in Allah are named as ?believer? (mumin), second group are ?unbeliever? (kâfir) who deny Allah and the last group named as ?hypocrite? (munafık) are people who act undecisively between belief and unbelief. The name of ?hypocrite? (munafık) coming from ?en-nafak?, which means ?tunnel? in Arabic, expresses the person whose inside is like tunnel, who is undecided and lack a distinctive personality. This feature, effects all his behaviours and causes him to be undecided and hypocratical in his every work throughout his life. Due to lack of a distinctive personality he shows physchological, ethical and sociological disordered behaviours. His belief and worship activities are not essentially strong. When he encounters with the results of this in the next world (ahıret), he will regret but this will not do any good to him. Due to the sense of hypocrisy having extremely complex structure, determining and educating this sense are difficult. Educators of religion have a big role on this point. Because there will always exist people having hypocrisical personality. The aim is to educate sense of hypocrisy. Therefore we should use methods mentioned in Qur?an on this path. We should be aware that unsuccessful outcomes are as possible as successful outcomes at the and of process. In the case of failure, the only thing to do is to leave the result to Allah.