J-curve hypothesis: Evidence from Afghanistan
J-eğrisi hipotezi: Afganistan örneği
  1. Tez No: 524125
  2. Yazar: FARESHTA REZAEE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez, 2005:1- 2017:12 dönemi için Afganistan'da ulusal para değer kaybının kısa ve uzun vadeli etkilerini incelemektedir. Çalışmada, pozitif döviz kuru şokunun (devalüasyon) ihracat, ithalat ve dolayısıyla ticaret dengesi üzerindeki etkisi incelenmektedir. Bu doğrultuda vektör otoregresyon (VAR) modeli ve Cholesky ayrıştırma analizi kullanılmıştır. Çalışma bulgularına göre pozitif kur şoku ithalat üzerinde güçlü bir etkiye sahipken kur şokunun ihracat üzerinde anlamlı bir etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle çalışmanın sonuçları, döviz kurundaki değer kaybının ithalatı azaltarak ticaret dengesini iyileştirdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, bu tez Afganistan ekonomisin de J-eğrisinin geçerli olduğuna ilişkin güçlü deliller sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates both the short- and long-term effects of exchange rate depreciation on the trade balance of Afghanistan for the period from 2005:1 to 2017:12. We adopt the vector auto regression (VAR) model and Cholesky decomposition analysis to examine the effect of a positive exchange rate shock (depreciation) on exports, imports, and consequently the trade balance. Our findings reveal that a positive exchange rate shock has a strong effect on imports while its effect on exports is not significant. Therefore, our results suggest that exchange rate depreciation improves the trade balance by decreasing imports, which indicates the existence of the J-curve pattern in Afghanistan.