Parkinson fare modelinde gönüllü ve zorunlu egzersizin BDNF, GDNF ve NGF üzerine etkisi
Effect of voluntary and forced exercise on BDNF, GDNF and NGJ in the parkinson mouse model
  1. Tez No: 524124
  2. Yazar: NADİDE ÖZKUL DOĞRU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN BAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Dünyadaki en yaygın ikinci nörodejeneratif hastalık olan Parkinson Hastalığı'nın kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Bununla birlikte egzersizin semptomlar üzerine tedavi edici etkisinin bulunduğunu gösteren birçok çalışma mevcuttur. Nöronların canlılığını sürdürmesinde önemli rolleri bulunan nörotrofik faktörlerin bazılarının parkinsonlu kişilerde azalmış olduğu ve ayrıca egzersizle protein seviyelerinin değiştiği bilinmektedir. Bu çalışma nörotoksik hayvan modelinde, iki farklı tipte egzersizin, parkinson hastalığının motor semptomları ile nörotrofik faktör protein üretimi üzerine etkisini araştırmak ayrıca nörotrofik faktörlerin hastalığın motor semptomları üzerindeki etkisini belirleyebilmek amacıyla yapılmıştır. Parkinson modeli oluşturulmuş, gönüllü ve orta şiddette zorunlu egzersiz yaptırılan farelerde enzime bağlı immünosorban aktivite tayini kitleri kullanılarak, beyin kaynaklı nörotrofik faktör, glial türevli nörotrofik faktör ve sinir büyüme faktörü miktarları ölçülmüştür. Tirozin hidroksilaz proteininin miktarı immünohistokimyasal çalışma ile belirlenmiş ve hematoksilen eozin boyama ile histopatolojik inceleme yapılmıştır. Ayrıca motor performansı değerlendirmek için rotarod ve çubuk testleri uygulanmıştır. Çalışma sonucunda motor fonksiyonları iyileştirici etkisi en fazla olan egzersiz tipinin uzun süreli orta şiddette zorunlu egzersiz olduğu gösterilmiştir. İmmünohistokimyasal sonuçlar egzersizin motor fonksiyonları iyileştirici etkisi olduğu sonucunu desteklemiştir. Beyin kaynaklı nörotrofik faktör miktarında egzersizle anlamlı bir değişim saptanmamışken, glial türevli nörotrofik faktör özellikle gönüllü egzersizle artmıştır. Sinir büyüme faktörü ise gönüllü egzersiz yapan grupta anlamlı bir düşüş göstermiştir. Yapılan bu çalışmayla egzersizin tipinin, süresinin, sıklığının ve yoğunluğunun hastalık üzerinde yaptığı etkiyi değiştirebileceğini göstermiş olduk.
Özet (Çeviri)
Remedy has not been found exactly for Parkinson's Disease, the second most common neurodegenerative disease in the world. However, there are many studies, showing the therapeutic effect of exercise on symptoms in the literature. In addition, some of the neurotrophic factors that have important roles in maintaining the viability of neurons have been reduced in people with Parkinson's disease and it is also known that protein levels change with exercise. This study was carried out to investigate the effect of two different types of exercise on the expression of neuroprotective factors and motor symptoms of Parkinson's disease in a neurotoxic animal model and also to determine the effect of neurotrophic factors on motor symptoms of the disease. Quantities of brain-derived neurotrophic factor, glial-derived neurotrophic factor and nerve growth factor were measured using enzyme-linked immunosorbent activity assays in animals established Parkinson model and get exercise voluntary and moderate forced exercise done. The amount of tyrosine hydroxylase protein was determined by immunohistochemical study and histopathologic examination was performed by hematoxylin eosin staining. Rotarod and pole tests were also applied to evaluate motor performance. As a result of the study, it has been shown that the type of exercise, the best effect of improving motor functions is long-term moderate forced exercise. Immunohistochemical results supported that exercise is a healing effect of motor function. Brain-derived neurotrophic factor was not significantly changed by exercise, whereas the glial-derived neurotrophic factor was increased especially by voluntary exercise. Nerve growth factor showed a significant decrease in the voluntary exercise group. We have shown that the type, the duration, the frequency and the intensity of exercise could change the effect on the disease with this study.