Kayıt dışı istihdamla mücadelede sosyal güvenlik prim teşviklerinin etkisi
The effect of social security contribution incentives to contention with the informal employment
  1. Tez No: 524133
  2. Yazar: MUHAMMED ENİS OKUYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET TURAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kayıt dışı ekonominin işgücü piyasasındaki bir görünümü olan kayıt dışı istihdamın ekonomik, sosyal, mali ve idari birçok nedeni bulunmaktadır. Kayıt dışı istihdam, çalışanların hiç bildirilmemesi, gün sayılarının eksik bildirilmesi ve prime esas kazançlarının eksik bildirilmesi olarak üç şekilde karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde son yıllarda sosyal güvenlik sistemimizde yapılan reformlarla kayıt dışı istihdamla mücadeleye verilen önem artmıştır. Kayıt dışı istihdamın en önemli nedenlerinden biri olan ekonomik nedenlerin etkisini azaltmak için sosyal güvenlik prim teşvikleri devreye konulmuştur. Kayıt dışı istihdamla mücadelede sosyal güvenlik prim teşviklerinin etkisi İstanbul Gaziosmanpaşa'da yapılan anket çalışmasında elde edilen veriler ışığında analiz edilmiştir. Analiz sonucunda; sosyal güvenlik prim teşvikleri hakkında bilgi sahibi olan işverenlerin bilgi sahibi olmayan işverenlere göre, sosyal güvenlik prim teşviklerinden faydalanan işverenlerin ise faydalanmayan işverenlere göre daha az kayıt dışı istihdama yöneldikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Informal employment, which is outlook labor market of informal economy has lots of reasons like economic, social, financial and administrative informal employment appears in three ways, non reporting of employes, missing reporting the working days, the missing report of the avarege daily earnings. It is more important contention with the informal employment because of the reforms done in social security system in our country in last years. To reduce the economic effects, which is one the most important reasons of informal employment, social security contribution incentives were implemented. The effect of social security contribution incentives to contention with the informal employment is analyzed with the information gained in a questionere which is done in İstanbul, Gaziosmanpaşa. As a result of analysis; the employers' social security contributions which have information about incentives than others, and compared with those who take advantage of employers' social security contributions benefiting from incentives, unregistered employment trends have been found to be less.