Yüksek dereceli seröz over kanseri nedeniyle opere olan hastaların primer tümör dokusu ve metastatik doku üzerinde usp17 ve TPT 1 ekspresyonlarının değerlendirilerek uzak metastaz ile olan ilişkisinin ortaya konması
Assesment of usp17 and TPT 1 expressions on primary tumor tissue and metastatic tissue of patients with high grade serous ovarian cancer and the relation to distant metastasis
  1. Tez No: 524140
  2. Yazar: EZGİ BİLİCEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAHADIR SAATLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
GİRİŞ-AMAÇ: Over kanseri; ikinci en sık görülen jinekolojik malignite ve en sık ölüme sebep olan jinekolojik malignitedir. Yüksek dereceli seröz over kanseri %70 oranla en sık görülen ve daha kötü klinik sonuçları olan tiptir. Geç tanı; %75 oranında (International Federation of Gynecology and Obstetrics- FIGO III-IV) ve kemoterapiye gelişen direnç sebebiyle 5 yıllık sağ kalım oranları %40 oranında kalmaktadır. Ubiquitinasyon; DNA yıkımının onarımında hücre döngüsünün düzenlenmesinde rol alan temel düzenleyici işlemdir. Pek çok çalışma ubiquitinasyon ve tümörogenez arasındaki bağlantıyı ortaya çıkarmaya çalışmaktadır. Ubiquitin Spesifik Proteaz 17 (USP17); RAS yolağı üzerinden sinyal göndererek hücre proliferasyon ve migrasyonunun anahtar düzenleyicisi olan ras ve diğer küçük GTPaz ların intrasellüler lokalizasyonunu düzenler. Tumor protein translationally controlled 1 (Tpt1), translationally controlled tumor protein (TCTP) olarak da bilinen, bitkilerden memelilere kadar pek çok canlıda benzer yapıda bulunan bir proteindir. Tpt1 kanser progresyonu ile ilişkilidir ve birçok tümörde yüksek miktarlarda eksprese edilmektedir. Tpt1'in son zamanlarda p53'ü negatif olarak etkilediği ve bozunumunu artırdığı ortaya konmuştur. GEREÇ-YÖNTEM: Araştırma Haziran 2013- Haziran 2017 yıllarında arasında adneksiyal kitle nedeniyle opere olmuş ve kesin patoloji sonuçları yüksek dereceli seröz over kanseri olarak saptanan hastaların patoloji blokları üzerinde USP17 ve Tpt1 reseptör kitleriyle yapılacak boyama sonuçları incelendi. Bu hastaların primer doku ve metastatik doku piyeslerindeki reseptör pozitiflik oranı araştırıldı. Reseptör pozitifliğinin metastaz ile ilişkisi araştırıldı. TARTIŞMA: Daha önceden yapılmış olan çalışmalarda farklı kanser tiplerinde değerlendirilmiş olan USP17 ve Tpt 1 ekspresyonları yüksek dereceli seröz over kanseri olan hastaların primer ve metastatik tümör dokularında değerlendirildi ve her iki grupta da ekspresyonlarda artış izlendi. Bu artışın tümör progresyon ve metastazı ile ilişkili olduğu düşünülmekle birlikte hasta sayılarının düşük olması sebebiyle istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmedi. SONUÇLAR: USP 17'nin primer ve metastatik dokudaki ekspresyonları arasında USP 17 ile ilgili immunhistokimyasal ekspresyonlar ile primer over dokusu ve metastatik dokuya ait ekspresyonlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edildi (p=0.047). Korelasyon katsayısı 0.349 olarak zayıf da olsa bir korelasyon bulunmasına rağmen Tpt 1 ile ilgili ekspresyonlarda istatistiksel anlamlı bir korelasyon saptanmadı. ANAHTAR KELĠMELER: Yüksek dereceli seröz over kanseri, metastaz, USP17, Tpt1
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Ovarian cancer is the second most common gynecologic malignancy and the most common cause of gynecologic cancer death. High-grade serous ovarian cancer (HGSC), accounting for approximately 70% of epithelial ovarian canser, is an aggressive ovarian cancer that associated with a worse clinical outcome. It is a poor-prognosis tumor with a 5-year survival rate of around 40%, which is due to late diagnosis (75% in FIGO III/IV) as well as the development of resistance to chemotherapy. Ubiquitination is widely recognised as a fundamental regulator of numerous cellular events, indeed the role of ubiquitination in DNA damage response, cell cycle regulation and intracellular trafficking has been extensively characterised. Consequently, much attention has been focused on determining the association between ubiquitination and tumorigenesis. Ubiquitin Specific Protease 17 (USP17) and found that it regulated signalling through the Ras pathway by controlling the intracellular localisation of Ras and other small GTPases; key regulators of cell proliferation and migration. Tumor protein translationally controlled 1(Tpt1), also known as translationally controlled tumor protein (TCTP), is an evolutionary conserved protein that shares a high degree of homology from plants to mammals, implicating its fundamental functions. Tpt1 is associated with cancer progression and is highly expressed in many tumors. Recently, Tpt1 was found to interact with p53 and to negatively regulate p53 by increasing its degradation. MATERIAL-METHOD: The study examined the results of staining with USP17 and TPT1 receptor kits on pathologic blocks of patients diagnosed with high-grade serous ovarian carcinoma due to who had operation because of adnexal mass between June 2013 and June 2017 and definitive pathology results. The rate of receptor positivity of these patients in primary tissue and metastatic tissue was investigated. It was planned to investigate the relationship between receptor positivity and metastasis. DISCUSSION: Previous studies of USP17 and Tpt1 expressions evaluated in different types of cancer, we evaluated in primary and metastatic tumor tissues of patients with high grade serous over cancer and increased expression was observed in both groups. Although the increase was considered to be associated with tumor progression and metastasis statistically significant difference was not obtained due to low number of patients. CONCLUSIONS: There was a statistically significant difference between primer and metastatic tissue expressions of USP 17 and USP 17-related immunohistochemical stainings and expression of primer over tissue and metastatic tissue. The correlation coefficient 0.349 p = 0.047, although there was a correlation it was weak, but Tpt 1 immunohistochemical staining showed no statistically significant correlation. KEYWORDS: High-grade serous ovarian cancer (HGSC), metastasis. USP17, Tpt1