İslam Hukuku ve Türk Medeni Kanunu açısından sahih evlilik akdi dışında oluşan nesep ve ortaya çıkan sonuçlar
From the perspective of İslamic jurisprudence and Turkish Civil Law on regarding of the illegal marriage contract and consequence of thereof
  1. Tez No: 524157
  2. Yazar: SÜMEYYE KAYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİT AYENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tezde İslam Hukuku ve Türk Medeni Kanunu'nda sahih/kanuni evliliğe dayanmayan ilişkiler sonucu nesep ve gündeme gelen hukuki sonuçların benzer ve farklılıkları sunularak hükümlerinin amaçları ortaya koyulmuştur. Birinci bölüm, konuyla alakalı iki hukuk sisteminde bulunan/bulunmayan kavramları içermektedir. Kavramsal çerçeve altında yer alan başlıklar, nesep tayininde ve sonuçlarında gündeme gelen meseleler olduğu için ayrıntıya girilmeden sunulmuştur. İkinci bölümde batıl evlilik, gayr-i meşru ilişki ve yapay döllenme alanları iki hukuk sistemi üzerinden, diğer gayr-i sahih evlilikler İslam Hukuku'na has olması hasebiyle tek taraflı izah edilmiştir. Gerçekleşen bu birleşmelerin nesebe olan etkisi daha sonra incelenen konuların hareket noktası olmuştur. Üçüncü bölümde İslam Hukuku ve Türk Medeni Kanunu açısından nesebin bir evliliğe mebni olarak normal koşullarla kurulmadığı durumlarda sonradan sabit olma yöntemleri ele alınmıştır. Nesebi reddetme şekil ve sonuçları da aynı bölümde açıklanmıştır. Dördüncü ve son bölüm, nesebin sabitliği veya meçhul olması ile meydana gelen fıkhi ve hukuki sonuçları ortaya koyan ve bu şekilde iki hukuk sisteminin benzer ve farklılıklarının yorumlandığı bölüm olmuştur. Bölümde gayr-i sahih evlilik, şüpheli birleşme, evlatlık, gayr-i meşru ilişki ve yapay döllenme sonuçları gruplandırılırken yer yer sahih evliliğe de göndermeler yapılmıştır. Anahtar Kelime: Nesep, Türk Medeni Kanunu, İslam Hukuku, Evlilik Dışı, Gayr-i Sahih Evlilik
Özet (Çeviri)
This thesis deals with a comparative study between the Turkish Civil Law and the Islamic law regarding illegal relationship and the related legal consequences in terms of Lineage, in order to highlight the differences between Turkish Civil Law and Islamic law. The first Chapter deals with the jurisprudential and legal terms of Lineage, without going into details. The second chapter deals the invalid marriage and the illegitimate relationship - and Intracytoplasmic sperm injection between jurisprudence and the Civil Law. The types of invalid marriage have been studied from the perspective of Islamic law only. And the impact of this on the issue of Lineage, I discussed them in the following chapters. The third chapter deals with Islamic law and the Turkish civil law regarding the Verification of lineage in cases of the invalid marriage, and cases of slander lineage and its consequences. I divided it into sections. The fourth chapter deals with the Verification of lineage or Anonymous descent in terms of the consequences and the similarities and differences between Islamic law and Turkish Civil law in this regard, and this section examined the issue of marriage - the illegitimacy relationship - Intracytoplasmic sperm injection and its results compared to the Legal marriage.