Ebeveynini kaybetmiş evli bireylerde evlilik doyumunun aile işlevselliği açısından açıklanması
Examining marital satisfaction in terms of family functioning in married individuals who have lost one of their parents
- Tez No: 524156
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırmanın amacı ebeveynini kaybetmiş olan evli bireylerde aile işlevselliğinin evlilik doyumu ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmanın örneklemini, Batman'da yaşayan evlilik öncesi ya da sonrasında ebeveynlerinden birini kaybetmiş 103 erkek, 134 kadın olmak üzere 237 evli birey oluşturmaktadır. Çalışmada Evlilik Yaşam Ölçeği (EYÖ), Aile İşlevselliği Ölçeği (AİÖ) ve araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyo–demografik Bilgi Toplama Formu kullanılmıştır. Verilerin analizi için SPSS 23.0 paket program kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen bulgulara göre EYÖ ile AİÖ ve ölçeğin alt boyutlarından aile içi destek, aile içi roller, aile içi bağlılık, aile içi ritüeller, aile içi iletişim ve aile içi sınırlar arasında pozitif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Aile içi bağlılık, aile içi ritüeller ve aile içi sınırlar alt boyutları kişilerin Evlilik Yaşam Ölçeği puanlarını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yordadığı bulunmuştur. Tüm modelin evlilik doyumundaki toplam varyansın % 26'sını açıkladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between family functioning and marital satisfaction in married individuals who have lost one of their parents. The sample of the study consists of 237 married individuals (103 males and 134 females) living in Batman and lost one of their parents before or after marriage. Marital Life Scale, Family Functionality Scale and Socio - demographic Data Collection Information Form that prepared by the researcher were used in the study. In the analysis of the data, SPSS 23.0 package program was used. According to the findings obtained in the study, there was a positive and statistically significant relationship between Family Support, Family Involvement, Family Rituals, Intra-Family Communication and family boundaries subscales of Family Functionality Scale and Marital Life Scale. Family Involvement, Family Rituals, and Family Boundaries subscales were found to be statistically significant predictors of Marital Life Scale scores. Family Involvement, Family Rituals, and Family Boundaries subscales of Family Functionality Scale were found to account for 26 % of Marital Life Scale scores.