Öz düzenlemeli strateji geliştirme modeli temelinde şekillendirilen öğretim paketinin özel öğrenme güçlüğü olan öğrencilerin öykü yazma becerilerine etkisi
The effect of an instruction package developed on the basis of self regulated strategy development model on story writing skills of students with specific learning disabilities
  1. Tez No: 524168
  2. Yazar: KÜRŞAT ÖĞÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİD AYHAN MELEKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Öz Düzenlemeli Strateji Geliştirme Modeli'ne (ÖDSGM) dayalı olarak geliştirilen Konu Seç-Düzenle-Yaz ve Kontrol Et + Karakterler-Ortam-Hedef-Eylem-Sonuç-Durum (KDY + KOHESD) stratejisinin özel öğrenme güçlüğü (ÖÖG) olan öğrencilerin öykü yazma becerilerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırmada nicel araştırma yaklaşımlarından öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen tercih edilmiştir. Araştırmada deney grubunda 13 ve kontrol grubunda 10 olmak üzere toplam 23 ÖÖG olan öğrenci katılımcı olarak yer almıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları Öykü Yazma Becerisi Rubriği (ÖYBER), Öz Düzenleme Ölçeği (ÖDÖ) ve Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği'dir (YAYTÖ).
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to determine the effect of the Pick my idea-Organize my notes-Write and say more + Characters-Setting-Purpose-Action-Conclusion-Emotions (POW + C-SPACE) strategy developed on the basis of self-regulated strategy development model (SRSDM) on story writing skills of students with specific learning disabilities (SLD). Method: In this study, experimental design with pretest-posttest control group was chosen from quantitative research approaches. The participants of this study consist of 23 students with SLD, and there were 13 students in experimental group and 10 students in control group. The data collection instruments used in this study were the Story Writing Skills Measurement Scale (SWSMS), the Self-Regulation Scale (SRS) and the Attitude Scale for Writing (ASW).